حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۳ مرداد     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات :
 مصاحبه با خانم نیک، مدير مدرسه علميه حضرت خديجه
تبلیغ در دنیای امروز، تنها به منبر رفتن برای گروهی محدود با آمادگی پذیرش بالا نیست. بلکه مبلغ باید توانایی ارتباط گیری با اقشار و گروه های مختلف را داشته و آنان را هدایت کند و برای این منظور باید روز به روز بر توانمندی های خود بیفزاید.

مدیریت غنیمت نیست، عرصه و فرصت جهاد است.

با توجه به شرایط خاص کشور، نامگذاری امسال با نام «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی»، نشان از انتخاب آگاهانه و مدبرانه ای دارد که به عنوان یک کلید از سوی مقام معظم رهبری برای پیشبرد اهداف انقلاب پیشنهاد شد.

واکاوی مسائل کشور نشان از آن دارد که مدیریت جهادی، نه فقط بهترین راه حل، بلکه تنها راه حل برای برون رفت جامعه از شرایط کنونی و رسیدن به وضع مطلوب است؛ مدیریتی جهادگونه که در دوران دفاع مقدس، با وجود همه تحریم ها و کمبودها، خواستن و توانستن را معنا کرد و خطیرترین امور را به نیکوترین وضع به سرانجام رساند.
 
- ضرورت مدیریت جهادگونه در شرایط کنونی تا چه اندازه است؟

اجازه بدهید برای شروع تعریفی از واژه جهاد داشته باشیم. جهاد از نظر لغت به معنای کار و تلاش در راه خداست و منظور از مدیريت جهادی هم، مدیریتی است که شخص با همه وجود برای رضای خدا کار کند و از سختی های راه نهراسد. متاسفانه امروز افراد بسیاری هستند که مدیریت را به فرصت و غنیمتی برای رسیدن به امیال خود تبدیل کرده اند و کمترین تلاشی برای پیشرفت و خدمت به افراد زیرمجموعه خود ندارند تا حدی که از بسیاری مسائل و مشکلات مجموعه خود هم غافلند.

در مدیریت جهادی فرد در هر پستی که باشد باید همه توان و تلاش خود را بکار بگیرد تا مجموعه اش را پیش ببرد و به طور مستقیم با مشکلات روبرو شود. جهاد یعنی ریسک کردن و پذیرش خطر، بنابراین مدیر جهادی باید در دل خطر باشد و آنها را با آغوش باز بپذیرد، نه اینکه از دور فقط نظاره گر امور باشد. چنین مدیری در هر پستی تا حد اعلی آن، خود را وقف کار و وظیفه و اعتلای مجموعه اش خواهد کرد.
 
- جایگاه مدیریت جهادی را در عرصه تبلیغ چگونه ارزیابی می کنید؟

تبلیغ، کاری فرهنگی در راه اعتلای فرهنگ کشور است و مبلغ وظیفه رساندن پیام خدا به مردم را دارد. داشتن تبلیغی کامل، یعنی دانستن اینکه کی، کجا، چگونه و برای چه گروهی و با چه بیان و شیوه ای باید تبلیغ کرد. رسیدن به این درجه از مدیریت تبلیغ هم، به طور حتم نیاز به جهاد و از خود گذشتگی دارد.

تبلیغ در دنیای امروز، تنها به منبر رفتن برای گروهی محدود با آمادگی پذیرش بالا نیست. بلکه مبلغ باید توانایی ارتباط گیری با اقشار و گروه های مختلف را داشته و آنان را هدایت کند و برای این منظور باید روز به روز بر توانمندی های خود بیفزاید و اگر نقصی در مسیر تبلیغش دارد، با همه توان برای رفع آن تلاش کند.

یک مبلغ باید بداند، وظیفه تام و تمام او به عنوان مبلغ، آن هم در نظامی مانند جمهوری اسلامی ایران، در اصل رساندن پیام خدا به غیر ملت و کیش خویش است؛ چراکه رسالت پیامبر اکرمصلي الله عليه و آله و سلمبه عنوان اولین مبلغ دنیای اسلام نیز، چیزی بیش از این نبود؛ عاملی که سبب شد، خداوند ایشان را رحمتی برای همه جهانیان عنوان کنند.

بنابراین برای داشتن یک تبلیغ تاثیرگذار، لازم است که مبلغ بیش از انجام هرکاری مخاطب خود را از جهات مختلف بشناسد و برای انجام تبلیغ خود برنامه ریزی کند. سپس به دنبال شیوه های تبلیغی متناسب با نیاز مخاطب خود باشد و در این مسیر توانمندی های خویش را نیز افزایش دهد. مبلغ در این راه نباید از هیچ خطر و ریسکی بترسد و تا حد جان در رسیدن به هدف تلاش کند، در این صورت می توان گفت که مبلغ، مدیریت جهادگونه ای در عرصه تبلیغ داشته است.
 
- نقش بانوان مبلغ را در این عرصه تا چه اندازه موثر می دانید؟

وقتی بحث بانوان مبلغ است، کار کمی تخصصی تر می شود، به طور طبیعی یک مبلغ خواهر، بیشتر مخاطبانش بانوان و دختران جوان هستند و این قرابت جنسی با شناخت کامل نیازهای طرف مقابل، به طور حتم سبب تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطب تبلیغ خواهد شد. این شباهت، جزئی ترین اعمال و رفتار مبلغ را زیر ذره بین می برد. در چنین شرایطی اگر مخاطب احساس کند که بین رفتار مبلغ با گفتارش ناهمخوانی وجود دارد، تبلیغ نتیجه عکس خواهد داشت و ضربات جبران ناپذیری بر بدنه جامعه وارد خواهد شد؛ همان هایی که شدت حساسیت عملشان باعث شده، خداوند در قرآن کریم به آنان اشاره کرده و از عملشان بیزاری جسته و برآنان خشم بگیرد.

با این حال اگر با مسئله تبلیغ بانوان مدیریت شده، برخورد شود، می توان بهترین تاثیر را از آن گرفت. یعنی اگر بانوی مبلغی از اخلاق فردی، اجتماعی و خانوادگی می گوید، باید در زندگی شخصی خود نیز به آن عمل کند تا گفتارش تاثیر لازم را داشته باشد. به عبارتی عامل بودن به فرامین الهی که سعی در تبلیغ آنها دارد، بهترین شیوه تبلیغ است. چنانچه انبیاء و اولیاء خدا نیز با عمل به خوبی ها، مردم را به خوبی دعوت می کردند.

رساندن مردم به خدا در پرتو رعایت اخلاق و احکام الهی همان وظیفه مهم و خطیری است که بر دوش مبلغان گذاشته شده است. تبلیغ برای بانوان هم، نیازمند درک درست و کاملی از موقعیت دختری، همسری و مادری است و مبلغ اگر این موقعیت ها را به درستی درک نکند و به آن پایبند نباشد، به طور قطع نخواهد توانست تبلیغی موفق و موثر داشته باشد. در این زمینه هم، مبلغ ما باید بداند که تا همان اندازه که زندگی اش به سبک زندگی حضرت فاطمه زهراسلام الله عليهابه عنوان بهترین الگو در جهان هستی، شباهت پیدا کرده است، توانسته استانداردهای لازم را برای موفقیت در این کار کسب کند.
 
- چگونه می توان از زندگی اهل بیت عليهم السلامبه ویژه حضرت زهراسلام الله عليهادر این زمینه الگو گرفت؟

اگر نگاه درست و کارشناسانه شده ای به زندگی بسیار کوتاه و پر برکت حضرت زهراسلام الله عليهابیاندازیم، خواهیم دید که لحظه به لحظه زندگی ایشان پر از نکته های پندآموز و قابل الگوبرداری است. زندگی این بانو بزرگوار، جهاد در راه خدا و رسول خدا و اولیای دین خدا بود و از همان کودکی همراه پدر جهاد و تحمل سختی در راه خدا را سرلوحه زندگی خود قرار داده بودند تا بی آنکه نسل های بعد حضور ایشان را درک کنند، برای آنان الگو و اسوه ای بی همتا باشند.

بانوان مبلغ ما به خوبی می دانند که حضرت صدیقه اطهرسلام الله عليهاعلاوه بر همراهی و مراقبت از پدر، رسالت مدیریت تبلیغات پدر را نیز برعهده داشتند و این امر سبب شده بود که پدر بزرگوارشان ایشان را مادر بنامند. ازدواج ایشان، انتخاب همسر و چگونه زیستن این بانوی بزرگوار، آموزش و تعلیم فرزندان و مردم عصر خویش، نحوه حضور در اجتماع، آگاهی از اتفاقات و رویدادها روز جامعه نوپای اسلام و دفاع از حق ولایت امام زمان خویش، همه و همه، لحظه به لحظه مدیریتی جهادگونه است که برای رسیدن به آن تا پای جان خود و فرزندانشان می روند.

و در یک کلام، مدیریت جهادی یعنی اینکه بتوان با 18 سال زندگی و فعالیت تبلیغی، حیات اسلام را برای قرنها تضمین کرد.   

 

تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۳۰
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal