حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۸ آبان     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 حکمت حرمت بعضی ازدواج‌‌ها در چیست؟
وقتی به حکمت حرمت بعضی ازداواج‌ها توجه می‌کنیم می بینیم که حرمت این ازدواج‌ها دلایل محکم و متعددی دارد که هم از بعد جسمی، روحی، روانی، فرهنگی و ... بسیار منطقی و موجه اند و نشان دهنده‌ی غنای احکام و مسائل دین مبین اسلام در این زمینه‌ها می باشند.

اولین دلیلی که می‌توان در این مورد بیان کرد احترام گذاشتن به مقام زنی است که ازدواج با او حرام شده است. می‌دانیم که بین زن و شوهر حریمی وجود ندارد و این زن وشوهر در حد تساوی کامل قرار می‌گیرند. گویی فقط یک وجود هستند. هیچ کدام از آنها بر دیگری برتری ندارند تا برای حفظ آن برتری حریمی به وجود آید و برای رعایت همان حرمت از دیگری سلب آزادی ‌شود. در اینجا که بین زن و شوهر از نظر مقام و مرتبه و کفویت و همسری حرمت برداشته می‌شود و درحد تساوی کامل قرار می‌گیرند و برای یکدیگر مباح مطلق هستند بعضی از زنان که بر انسان برتری پیدا کرده و مقام بالاتر دارند برای حفظ همان مقام ازدواج با آن‌ها حرمت پیدا می‌کند زیرا ازدواج با او انسان را در حد او و مساوی او قرار می‌دهد و این تساوی با برتری او منافات دارد.

ازدواج با مادر و خاله وعمه و همچنین مادرها به نام جده‌ها، خاله ها و عمه‌های پدر تا هر جا برود به دلیل رعایت برتری مقام آن‌ها، حرمت پیدا می‌کند. همچنین ازدواج باعث می شود که انسان به مقام کسی که بالاتر و برتر از اوست تجاوز کند و خود را در حد او قرار دهد یا اینکه مادرو عمه و خاله از مقام خود تنزل کنند. برای حفظ همین حرمت افراد است که  ازدواج کسانی که همسر پیغمبر و امامان بوده‌اند  بعد از آن‌ها جایز نیست...

قسمتی از حکمت محرمات دیگر علاوه بر شکست حرمت، به دلایل طبی و تشابه خونی و جسمی پیدا می‌شود که حکمت حرمت ازدواج در این مورد، روی تشابه و تماثل خونی جسمی زن و مردی است که با یکدیگر ازدواج می کنند. ازدواج با خواهران و خواهر زادگان و برادر زادگان و ازدواج با زنانی که به شما شیر داده‌اند یا خواهران شیری شما هستند از این قبیل است. زیرا برادارن و خواهرانی که از یک پستان شیر خورده‌اند نسبت به یکدیگر متماثل هستند. خون و گوشتشان شبیه به یکدیگر است. کمترمی‌توانند یکدیگر را جذب کنند. هرچه تشابه و تجانس خونی بیشتر باشد جذب و جاذبه کمتراست و کمتر عشق وعلاقه بوجود می‌آید و روی همین حساب نطفه آن‌ها کمتر با یکدیگر اختلاط پیدا می‌کند و موجودی ناقص به وجود می‌آید ...

خواهر و برادر یا خواهر وبرادر شیری روی تشابه خونی وجنسی که نسبت به یکدیگر دارند ازدواج آنها حرمت پیدا می‌کند. علاوه بر این خواهر و برادر از همان ابتدای زندگی که در یک خانواه بزرگ شده‌اند حرمت واحترام برای یکدیگر قائل بوده‌اند که روی همان حرمت و احترام، برادر و خواهرخوانده شده‌اند. اگر بین آنها ازدواج به وجود آید حرمت و احترام برادر وخواهر از بین می‌رود.

یکی از دلایل دیگر حرمت این ازدواج‌ها تضییع حقوق بین زن و شوهر در این موارد است. شاید پدران و برادران، خود را صاحب یا مالک دختر یا خواهر می‌دانستند و آنها را به خود اختصاص می‌دادند بدون اینکه حقی برای آن‌ها قائل شوند. در انجا سرمایه انسانی آنها در چنین ازدواجی به هدر می‌رفت  که خداوند برای رعایت تمامی این حقوق ازدواج با آنها راحرام کرده است.

دلیل دیگر اینکه در جامعه بشریت هر چه بیشتر بایستی عوامل وابستگی و همبستگی گسترش پیدا کند تا جامعه‌ای بوجود آید و انسان‌ها به بهانه‌های مختلف با یکدیگر ارتباط پیدا کنند و از این ارتباط، تمدن به  وجود آید. دختران و پسران خویشاوند روی قرابت و خویشاوندی با یکدیگر پیدا کرده‌اند و جامعه‌ای تشکیل داده‌اند بهتر این است که به وسیله ازدواج، جامعه دیگری به وجود آید و قبائل دور به یکدیگر نزدیک شوند و بین آنها وابستگی و علاقه ظاهر گردد و از این راه جوامع بشری گسترش بیشتری پیدا کند. ازدواج با بیگانگان بیشتر مایه تمدن می‌شود.

یکی دیگر از دلایل حرمت یک زن بر مرد در بعضی موارد وجود کیفر و مجازاتی است که خداوند برای آن مردو زن قرار داده مانند حرمت زن شوهردار بر مردی که او را در خانه شوهر خواستگاری کند یا با او ارتباط پیدا کند مانند دختر خاله و دختر عمه بر مردی که با خاله و عمه خود رابطه نامشروع دارد همچنین دختر مردانی که با یکدیگر رابطه نامشروع پیدا کرده‌اند. حکمت چنین محرماتی در واقع کیفر و مجازات عمل نامشروع است که وقتی انسان مرتکب گناهی شود و طالب حرام باشد از حلال محروم می‌شود.  

منبع: کتاب گلگشت معرفت نوشته استاد محمدعلی صالح غفوری

 

 

تاريخ: ۱۳۹۳/۶/۱۰
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal