حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۴ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه اطلاع رسانی رسالات :
 نکات آموزنده از زندگی حضرت یونس (ع)
كسى كه در حال آسايش و رفاه، خدا را عبادت كند، به هنگام گرفتارى و ناملايمات سبب نجات وى خواهد شد. خداى سبحان به ما آگاهى مى‏ دهد كه يونس(ع) قبل از آن‏كه به كام ماهى فرو رود از جمله تسبيح كنندگان بود و همان تسبيح و ياد خدا سبب نجات وى از شكم ماهى شد.

عبادت خدا، تنها راه گشايش

ما بايد از سرگذشت يونس(ع) درس بگيريم. كسى كه در حال آسايش و رفاه، خدا را عبادت كند، به هنگام گرفتارى و ناملايمات سبب نجات وى خواهد شد. خداى سبحان به ما آگاهى مى‏ دهد كه يونس(ع) قبل از آن‏كه به كام ماهى فرو رود از جمله تسبيح كنندگان بود و همان تسبيح و ياد خدا سبب نجات وى از شكم ماهى شد: «فَلَوْلا أَنَّهُ كانَ مِنَ المُسَبِّحِينَ * لَلَبِثَ فِى بَطْنِهِ إِلى‏ يَوْمِ يُبْعَثُونَ».

مقصود از تسبيح گنندگان (مسبّحين) در اينجا نمازگزاران هستند. يونس(ع) در حالت عافيت و آسايش، بسيار نمازگزارد و خداوند او را از سختى و گرفتاريى كه برايش به وجود آمده بود، نجات و رهايى بخشيد، به همين دليل ابن عباس روايت كرده است كه رسول‏ خدا(ص) فرمود:« من كلماتى را به تو مى‏ آموزم، خدا را در نظر داشته باش، او حافظ و نگاهبان تو خواهد بود، به دستورات او عمل نما، خداوند به تو عنايت خواهد داشت، در عافيت و آسايش، خدا را فراموش مكن، خداوند در سختى‏ ها تو را تنها نخواهد گذاشت.»

ولى اگر كسى خدا را در خوشى و ناز و نعمت فراموش كرد و از ايمان به او روگردان شد، سبب مى‏ شود كه خداوند در دشوارى‏ ها و ناملايمات دعاى او را مستجاب نگرداند، لذا قرآن‏ كريم درباره فرعون سركش و كافر سخن مى‏ گويد، آن‏گاه كه خواست غرق شود گفت: <آمَنْتُ أَنَّهُ لا إِلهَ إِلّا الَّذِى آمَنَتْ بِهِ بَنُو إِسْرائِيلَ وَأَنَا مِنَ المُسْلِمِينَ». بدو گفته شد: «آلآنَ وَقَدْ عَصَيْتَ قَبْلُ وَكُنْتَ مِنَ المُفْسِدِينَ».

پناه‏ جستن به خدا

از جمله درس‏هاى آموزنده داستان يونس(ع) اين است كه مؤمنين بايد در گرفتارى‏ ها و ناملايمات به خدا پناه برده و نزد او تضرّع و زارى كنند تا خداوند گرفتارى آنان را برطرف سازد، يونس(ع) در شكم ماهى اين گونه به پيشگاه پروردگار خويش تضرع و زارى نمود:

«لا إِلهَ إِلّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّى كُنْتُ مِنَ الظّالِمِينَ * فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَنَجَّيْناهُ مِنَ الغَمِّ وَكَذلِكَ نُنْجِى المُؤْمِنِينَ». آن حضرت خداى خويش را با جمله «لا إِلهَ إِلّا أَنْتَ سُبْحانَكَ» كه وصف كمال ربوبيّت است، توصيف نموده و او را از هرگونه عيب و نقصى، از جمله عجز و ناتوانى مبرّا ساخته است و خويشتن را با اين جمله «إِنِّى كُنْتُ مِنَ الظّالِمِينَ» ياد نموده است؛ يعنى، ناتوانى و كوتاهى در اداى حقّ بندگى، كه به طور ضمنى اعتراف به گناه وى و ابراز توبه او نيز هست، تا خداوند گرفتارى را از او بردارد و دعاى وى را مستجاب گرداند.

ذيل آيه شريفه را ملاحظه كنيد كه خداوند فرموده: «وَكَذلِكَ نُنْجِى المُؤْمِنِينَ» و اين خود وعده ه‏اى است از ناحيه خدا به مؤمنين كه اگر خدا را عبادت كرده و به او پناه جويند، خداوند به همان نحو كه يونس(ع) را رهايى و نجات بخشيد، آنان را نيز از گرفتارى‏ ها و مشكلات مى‏ رهاند.

ارزش و اهمیت علم
 
درمیان اقوام گناهکار مشمول عذاب الهی تنها یک قوم که همان قوم یونس علیه السلام بودند قبل از عذاب ایمان آورده و نجات یافتند و این امر به علت راهنمایی های یک عالم آگاه و دلسوز اتفاق افتاد. 
خداوند در قرآن کریم می فرماید: چرا مردم دیگر شهرها آبادی ها به موقع ایمان نمی آورند تا سبب نجات آنها از عذاب شود جز قوم یونس که آنها ایمان آوردند و از عذاب رسوا کننده نجات یافتند و تا پایان زندگیشان از مواهب الهی بهره مند شدند.
از این آیه استفاده می شود که انسان باید متوجه ارزش علم و دانش باشد و بداند که علم انسان را از تاریکی جهالت نجات می دهد و راه سعادت و رستگاری را به او نشان می دهد.هرچند قوم حضرت یونس خود را از وجود پیامبری بزرگ محروم کردندو از علم و آگاهی و نور بصیرت و دانش او استفاده نکردند اما حداقل موقع نزول عذاب الهی از انسانی آگاه و عالم پیروی کردند و نجات یافتند. این امر می تواند برای ما درسی بزرگ باشد که در زندگی به دنبال علم باشیم و و با بهره گیری از وجود انسان های عالم و آگاه به سمت حقیقت و رستگاری قدم برداریم.  

شكيبايى در ابلاغ رسالت

از ماجراى يونس(ع) استفاده مى‏ شود كه مؤمن بايد دستورات الهى را پياده و اجرا نموده و با صبر و شكيبايى مردم را به سوى آنها فرا خواند، تا گرفتار سختى‏ ها و مشكلات غير قابل انتظار نگردد. يونس(ع) از صحنه مأموريت الهى شتاب زده خارج شد و اين عملى كه در شأن يك پيامبر باشد نبود تا در نخستين برخورد ناپسند مردم و يا سرپيچى ازفرمان او آن را انجام دهد، ولى خداوند به او درس عبرتى مى‏ دهد و از تنگناى وضعيت مردم بيرون رفته به بلا و سختى‏هاى شديدتر و ناگوارترى كه گرفتارى در شكم ماهى است مبتلا مى‏ شود، و سپس رحمت الهى شامل حال وى شده و او را از شكم ماهى به بيابان خشك منتقل مى‏ سازد و بدين ترتيب وى به شهرى كه آن را ترك كرده بود باز مى‏ گردد تا با اطمينان و آرامش خاطر بيشتر مردم را مجدداً به پرستش خداوند دعوت كند و خداى متعال در اين رسالت مهمّ او را موفق مى‏ سازد، به همين دليل خداى سبحان پيامبرش حضرت محمد(ص) را به پايدارى و استقامت در راه تبليغ رسالت الهى، و دست برنداشتن از امت خود، فرا مى‏ خواند:

فَاصْبِرْ لِحُكْمِ رَبِّكَ وَلا تَكُنْ كَصاحِبِ الحُوتِ إِذ نادى‏ وَهُوَ مَكْظُومٌ * لَوْلا أَنْ تَدارَكَهُ نِعْمَةٌ مِنْ رَبِّهِ لَنُبِذَ بِالعَراءِ وَهُوَ مَذمُومٌ * فَاجْتَباهُ رَبُّهُ فَجَعَلَهُ مِنَ الصّالِحِينَ؛(1)

در انجام رسالت الهى صابر و شكيبا بوده و مانند يونس كه در شكم ماهى گرفتار شد مباش. وى در حالى كه اندوهگين بود، خداى خويش را خواند و اگر لطف و نعمت حق شامل حالش نشده بود، با حالتى ملامت آميز و نكوهيده در بيابان افكنده مى‏ شد. خداوند او را برگزيد و از صالحان قرارداد.

منبع: سایت www.zohor_yar.blogfa.com
تاريخ: ۱۳۹۳/۶/۲۲
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal