حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 انسان بی‌گناه نمی‌ترسد
روزى مأمون برای شکار از راهى عبور مي‌كرد. در بین راه به عده‌ای از کودکان برخورد کرد که حضرت جواد(ع) نیز در بین آن‌ها بودند. سایر کودکان با دیدن مامون و همراهانش فرار کردند اما حضرت جواد (ع) همان‌جا باقی ماند. مامون با دیدن این صحنه تعجب کرد و پرسيد: چرا مثل تمام بچه‏ ها فرار نكردى؟

 حضرت فرمودند: گناهى نكرده بودم كه فرار كنم. راه نیز تنگ نبود که بخواهم برایت وسیع کنم، از هر طرف می‌خواهی برو. مامون تحت تاثیر شجاعت امام قرار گرفت و پرسيد: تو كه هستى؟ حضرت فرمودند: من محمّد بن علي بن موسى بن جعفر بن محمّد بن علي بن حسين بن علي بن ابى طالب عليهم السّلام هستم. مأمون گفت: از علم و دانش چه بهره‌ای دارى؟ فرمودند: مي‌توانى اخبار آسمان‌ها را از من بپرسى. مأمون با شنیدن این جواب چیزی نگفت و جدا شده، به راه خود ادامه داد.

او بازی شکاری همراه خود داشت که با او مانوس بود و همیشه روی دستش می‌نشست و از آن برای یافتن شکار استفاده می‌کرد. مقدارى كه در صحرا جلو رفت باز از روى دست او به پرواز درآمد و در طرف راست و چپ هر چه نگاه كرد شكارى‏ نيافت. سپس برگشت و روى دست او نشست. مأمون‏ دو مرتبه آن را فرستاد. این دفعه باز دامنه افق را گرفت و آن‌قدر جلو رفت كه ديگر از نظر ناپديد شد. 

 مامون و یارانش منتظر ماندند تا این‌که باز بعد از حدود یک ساعت برگشت. باز توانسته بود یک مارماهی که شکم سبزرنگ و پشتی سیاه دارای خال‌های سفید داشت شکار کند و برگردد. مأمون کمی فکر کرد و به اطرافيان خود گفت: اجل اين پسر امروز به دست من نزديك شده است. سپس برگشت و حضرت جواد (ع) را بين همان كودكان دید و به او گفت: از اخبار آسمان‌ها چه اطلاعى دارى؟

 حضرت فرمودند: آرى، اميرالمؤمنين! پدرم از آباء گرامی خود از پيامبر اكرم صلّى اللَّه عليه و اله و سلّم از جبرئيل از خداى بزرگ نقل كرد كه بين آسمان و هوا دريائى متلاطم است كه ميان آن دريا مارهائى وجود دارند که شكم سبز رنگى دارند و پشت آنها سياه داراى خال‌هاى سفيد است، پادشاهان بازهاى خود را مي‌فرستند و آن‌ها را صيد مي‌كنند، آن وقت آنان مي‌خواهند بدان وسيله دانشمندان را آزمايش كنند.

منبع: زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام (ترجمه جلد 50 بحار الأنوار) ص: 45

تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۱
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal