حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۶ بهمن     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات :
 فضیلت واهمیت علم و علما از دیدگاه اسلام
از حضرت علی (ع) روایت شده که فرمودند: اگر مومنی بمیرد و ورقی از او بماند که در آن مسئله‌‌یی علمیه نوشته شده باشد وآن ورق حجابی خواهد شد میان او و آتش، و به هر حرفی که درآن ورق نوشته باشد خداوند عالم شهری به او عطا خواهد کرد که هفت برابر تمام دنیا باشد.

آیات و اخباری که در شرافت علم و فضیلت آن و وجوب تحصیلش رسیده بیش از آن است که بتوان در یک مقام جمع نمود، ولی بعضی از آن‌ها به قرار زیر است:

پروردگار عالم جل شانه می فرماید:

«اِنّما یَخشَی اللهَ مِن عِبادهِ العُلماءُ» یعنی از بندگان خدا علما از خدا می‌ترسند و بس.

و همچنین می‌فرماید: «هَل یَستوِی الّذینَ یَعلَمُونَ وَ الّذینَ لا یَعلمُونَ» یعنی آیا کسانی که عالم هستند و افرادی که عالم نیستند در مرتبه با یکدیگر مساوی هستند؟ نه چنین است.

و باز می‌فرماید: «و تِلکَ الاَمثالُ نَضرِبُها لِلنّاس و ما یَعقِلُها الّا العالِمونَ» یعنی ما در قرآن مثال‌ها برای مردمان بیان می‌فرماییم و آن‌ها را نمی‌فهمند مگر اهل علم.

و باز می‌فرماید: «وَ مَن یُوتِ الحِکمَهَ فَقَد اُوتِیَ خَیراً کَثیراً» یعنی هر که عطا کرده باشد به او علم و دانشمندی، به تحقیق که خیر بسیار به او عطا شده است.

و از حضرت رسول روایت شده که فرموده‌اند: علما ورثه انبیا هستند.

حضرت علی علیه السلام نیز می‌فرمایند: العلم سلطان من وجده صال و من لم یجده صیل علیه. دانش سلطنت و قدرت است. هرکس آن را به دست آورد با آن یورش برد و هر کس آن را از دست بدهد بر او یورش برند.  

و درحدیث دیگر است که فرمودند: خداوندا رحمت کن خلفای مرا، بعضی عرض کردند: یا رسول الله، کیستند خلفای شما؟ فرمودند: کسانی که بعد ازمن می‌آیند و احادیث و آداب مرا روایت می‌کنند و به مردم می‌رسانند.

و نیزاز آن حضرت روایت شده که فرمودند: یا اباذر، ساعتی نشستن درمجلسی که در آن گفتگوی علمی باشد بهتر است نزد خدا و محبوب‌تر است از بیداری هزار شب که در هر شبی هزار رکعت نماز خوانده شود و محبوب‌تر است از هزار جهاد در راه خدا و از دوازده هزارمرتبه ختم قرآن و عبادت یکسال که روزهای آن را روزه بگیرند و شب‌های آن را احیا بدارند. و هر کس از خانه خود بیرون رود به قصد اخذ مسئله‌یی از مسائل علمیه به هر قدمی که برمی‌دارد خداوند عالَم می‌نویسد برای او ثواب پیغمبری از پیغمیران و ثواب هزار شهید از شهدای جنگ بدر و به هر حرفی که از عالِم بشنود و یا بنویسد شهری در بهشت به او عطا می‌فرماید و طالب علم را خدا دوست می‌دارد و ملایکه، و پیغمبران نیز او را دوست دارند و دوست ندارد علم را مگر اهل سعادت.

پس فرمودند: خوشا به حال طالبان علم و نظر کردن به روی علم بهتر است از آزاد کردن هزار بنده. و هرکه علم را دوست دارد بهشت برای او واجب است و داخل صبح و شام می‌شود با خشنودی خدا و از دنیا نمی‌رود مگر اینکه از شراب کوثر بنوشد و از میوه بهشت بخورد و در قبر کرم بدن او را نمی خورد و در بهشت رفیق حضرت خضر خواهد بود.

و از حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام روایت شده که فرمودند: اگر مومنی بمیرد و ورقی از او بماند که در آن مسئله‌‌یی علمیه نوشته شده باشد وآن ورق حجابی خواهد شد میان او و آتش، و به هر حرفی که درآن ورق نوشته باشد خداوند عالم شهری به او عطا خواهد کرد که هفت برابر تمام دنیا باشد.

و حضرت سیدالساجدین فرمودند: اگر مردم بدانند آنچه را که در طلب علم هست هر آینه به طلب علم خواهند رفت اگرچه باید خون‌های ایشان ریخته شود و به دریاها فرو روند.

و از اما محمد باقر روایت شده که می‌فرمایند: عالمی که به علم خود عمل کند، بهتر است از هفتاد هزار عابد.

و از امام جعفر صادق روایت شده که فرمودند: اگر مردم فضیلت شناخت خدا را بدانند چشم نخواهند انداخت به متاع دنیا و نعمت های آن و دنیا در نظر ایشان کمتر خواهد بود از آنچه بر آن راه می‌روند که خاک می باشد و متنعم و متلذذ خواهند شد به معرفت خدا مانند تلذذ کسی که همیشه در روضه‌های بهشت با اولیای خدا بوده باشد. معرفت خدا انیسی‌ست از هر وحشتی و رفیق است در هر تنهایی و نورهر ظلمتی‌ست و قوّت هر ضعیفی‌ست و شفای هر دردی‌ست.

منبع : کتاب معراج السعاده ملا احمد نراقی، ص 83 و 84

 

تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۲۸
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal