حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۴ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات :
 ابعاد چهارگانه وجود انسان بخش سوم عقل
شيخ‌ الرئيس ابوعلی سینا آن چنان در تربيت عقلِ خود تلاش مي‌کند که مواظب است هر کاري موجب شود عقل او از قوت و قدرت عدول کند، انجام ندهد. مي‌گويد: من عهد کرده‌ام قصه نخوانم. سراغ شعر نیز نمی رود زیرا مي‌داند آنجا كه جاي عقل است، نبايد خيال وارد بشود.

چنانچه ملاحظه فرموديد يکي از ابعاد وجود انسان جسم او است، و يكي ديگر از ابعاد او خيال است، و عرض شد که لازم است خيال مديريت شود.

 حال عنايت داشته باشيد که يکي ديگر از ابعاد وجودي انسان «عقل» است. عقل، همان استعداد و توانايي فهم حقايق از طريق استدلال است. عقل به کمک استدلال مي‌فهمد که حقايقي در اين عالم هست و قلب از طريق تزکيه مي‌تواند با «وجود» آن حقايق مرتبط شود، ولي عقل به «مفهوم» آن‌ها پي مي‌برد.

 ابن‌سينا قهرمان عقل است، اصلاً اين‌كه مي‌گويند «شيخ‌الرئيس»، به اين دليل است كه او شيخ و پيشرو همه‌ي فلاسفه است، حتي ملاصدرا هم قبول ‌دارد كه شيخ‌الرئيس از نظر استدلال از خودش قوي‌تر است. يك جا گلايه مي‌کند که چرا شيخ با اين همه استعداد، عقل خود را در چيزهايي صرف ‌كرده كه بقيه هم مي‌توانستند صرف ‌بكنند؟!

 شيخ‌الرئيس آنچنان در تربيت عقلِ خود تلاش مي‌کند که مواظب است هر کاري که موجب شود عقل او از قوت و قدرت عدول کند، انجام ندهد. مي‌گويد: من عهد کرده‌ام قصه نخوانم، با اين که اهل شعر است ولي در نوشته‌هاي فلسفي‌اش سعي ‌مي‌كند هيچ‌گونه سخني که روح استدلال را ضعيف مي‌کند مطرح نکند، چون مي‌داند آنجا كه جاي عقل است، نبايد خيال وارد بشود. با يك انضباط محكمِ عقلي جلو مي‌رود به همين جهت حالا هم بهترين كتاب فلسفي از نظر انسجام «الإشارات و التَنبيهات» شيخ‌الرئيس است و انصافاً به خواننده‌ي خود انضباط عقلي خوبي مي‌دهد.

حاصل سخن اين که انسان اگر خواست ناقص نماند و همه‌ي ابعاد خود را تربيت کند، بايد بداند يکي از ابعاد او عقل است و لازم است سعي کند در زندگي خود هرگز عقل را مغلوب احساسات و حرص و هوس خود ننمايد.

 انساني که به عقل خود پشت نکند گرفتار خرافات نمي‌شود، فرق انسان خرافاتي با انسان عاقل در آن است که انسان خرافاتي خيالات خود را در زير سايه‌ي عقل جلو نمي‌برد، و بدون دليل عقلي چيزهايي را باور مي‌کند و بر اساس آن‌ها عمل مي‌نمايد و يا به راحتي احساساتش او را تحريک مي‌نمايد. 

منبع: کتاب ادب خیال، عقل و قلب نوشته دکتر اصغرطاهرزاده 
تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۳۰
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal