حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 حقوق متقابل زن و مرد
حقوق خانواده يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي حقوق مدني است كه جنبه‌ی حقوقي صرف ندارد و با مسائل اجتماعي و اخلاقي و مذهبي آميخته است. در مقابل هر حقي تكليفي وجود دارد، يعني زماني كه من حقي دارم به اين معني است كه تو مسئوليتي داري و بالعكس.

حقوق متقابل زن و شوهر

اولین حقوقی كه بين زن و شوهر در ازدواج بوجود مي‌آيد دو چيز است كه از طريق عقد و ازدواج هر كدام از آن‌ها مالك آن مي‌شوند.

حق زن بر شوهر در ازدواج دو چيز است؛ اول مهر و نفقه، دوم حق زناشويي و رابطه با شوهر. حق مرد هم در ازدواج بر زن دو چيز است؛ يكي حق ارتباط و بهره‌برداري از زن و ديگر حق اختصاص دادن منافع زن و شوهري به خود كه اين حق دوّم را مي‌توانيم به معناي قيمومت و حاكميت هم تعبير كنيم.

زن پيش از آن‌كه به خانه‌ی شوهر برود آزاد است كه هر جا برود و بيايد و با هر كس تماس بگيرد مگر در مواردي كه گناه و معصيت باشد. در آن موقع خداوند بر زن حاكمّيت پيدا مي‌كند، وليكن پس از آن‌كه به خانه‌ی شوهر برود، آزادي او در تماس با ديگران و رفتن و برگشتن در شعاع اطاعت شوهر است. زيرا آن‌چه از وجود زن قابل استفاده است، مانند زيبايي و رابطه‌ی زن و شوهري و آن‌چه مورد استفاده‌ی جنسي بين زن و مرد قرار مي‌گيرد، اختصاص به شوهر دارد كه زن در برابر آن مالک مهر و نفقات شده است. اگر زني بخواهد منافع وجود خود را به ديگران اختصاص دهد يا در معرض بهره‌برداري ديگران قرار گيرد، مثل اين‌كه دوستاني پيدا كند و بدون اجازه شوهر با آن‌ها در تماس باشد و يا اين‌كه حس شهوت و طمع كسي را نسبت به خود تحريك كند، حق شوهر خود را هدر داده و بعلاوه معصيت كرده است. همين‌طور اگر خداي نخواسته با كسي رابطه‌ی نامشروع داشته باشد، شوهر در اين موارد حق دارد زن را به خودش اختصاص بدهد و از آرايش و نمايش او براي ديگران جلوگيري كند، زيرا اگر كسي به آن زن طمع پيدا كند، به حق شوهر تجاوز كرده است و اگر آن زن كسي را از خود بهره‌مند كند، حق شوهر را هدر داده است.

اين مقدار حقوق اوليه است كه بين زن و شوهر بوجود مي‌آيد. منافع زناشويي زن مال شوهر است. در برابر آن نفقه و مهريه و حق رابطه زناشويي بر شوهر خود پيدا مي‌كند. زنان به دليل ازدواج نمي‌توانند شوهر را به خود اختصاص دهند، ولي مردان مي‌توانند زن را به خود اختصاص بدهند. اختصاص پيدا كردن مردان به زنان خود از طريق رعايت كفويت و همسري است، نه از طريق ازدواج. پس بصرف عقد ازدواج زناشويي زن در انحصار شوهر قرار مي‌گيرد. در مقابل مهر و نفقه طلبكار مي‌شود.

حقوق زن و شوهر نسبت به يكديگر از اين‌جا شروع مي‌شود و قابل تكامل است تا روزي كه حق زن در زندگي با شوهر به انتهاي كمال برسد و حق همسري شوهر را هم به خود اختصاص دهد. يعني كفويت كامل بين زن و شوهر بوجود آيد و آن وقتي است كه زن كاملاً با شوهر همكاري مي‌كند، رابطه‌ی كامل با شوهر دارد، بچه‌دار مي‌شود، در اداره و ادامه‌ی زندگي با شوهر همكاري دارد، آبروي شوهر را حفظ مي‌كند و زندگي را حفظ مي‌كند. در اين‌جا همسري او كامل مي‌شود كه ازدواج مجدد شوهر حرمت پيدا مي‌كند، زيرا كه خلاف عدالت است.

منبع: کتاب «گلگشت معرفت»، گزیده‌ای از آثار استاد محمدعلی صالح غفاری

تاريخ: ۱۳۹۳/۹/۴
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal