حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ شنبه ۲۹ تير     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 استحباب زیارت اربعین در روایات و گزارش‌های تاریخی
مهم‌ترین دلیل بزرگداشت اربعین سیدالشهدا علیه‌السلام روایت مرسله‌ای از امام عسکری علیه‌السلام است که ایشان فرموده‌اند: نشانه‌های مؤمن، پنج چیز است که یکی از آن‌ها زیارت اربعین است.( شیخ مفید، المزار، ص 53، محمد بن حسن طوسی، مصباح المتهجد، ص 787 و 788، ... )

استحباب زیارت اربعین در روایات و گزارشهای تاریخی

مهمترین دلیل بزرگداشت اربعین سیدالشهدا علیهالسلام روایت مرسلهای از امام عسکری علیهالسلام است که ایشان فرموده‌اند: نشانه‌های مؤمن، پنج چیز است که یکی از آن‌ها زیارت اربعین است.( شیخ مفید، المزار، ص 53، محمد بن حسن طوسی، مصباح المتهجد، ص 787 و 788، ... ) متن روایت چنین است: «علامة المؤمن خمس: صلاة الاحدی و الخمسین، و زیارة الاربعین، و التختم بالیمین، و تعفیر الجبین و الجهر ببسم الله الرحمن الرحیم; نشانه مؤمن، پنج چیز است: (خواندن) پنجاه و یک رکعت نماز (هفده رکعت واجب و سی و چهار رکعت مستحبی)، زیارت اربعین، انگشتر به دست راست کردن، پیشانی به خاک مالیدن و بلند خواندن بسم الله الرحمن الرحیم». افزون بر این، امام صادق علیه‌السلام زیارت اربعین را به صفوان بن مهران جمّال تعلیم داده است که در آن به بزرگداشت اربعین تصریح شده است.( شیخ طوسی، مصباح المتهجد، ص 788- 789، بحار الانوار، ج 98، ص 331 -332) این زیارت و کیفیت آن در مفاتیح الجنان در بخش زیارات آمده است.

اما درباره‌ی منشأ اهمیت اربعین در منابع کهن شیعه، باید گفت که به این روز از دو جهت توجه شده است. یکی از جهت بازگشت اسرا از شام به مدینه و دیگری به سبب زیارت قبر سیدالشهدا علیه‌السلام توسط جابر بن عبدالله انصاری، یکی از اصحاب برجسته‌ی رسول خدا صلی الله علیه وآله و امیرالمؤمنین علیه‌السلام.

شیخ مفید، شیخ طوسی و علامة حلّی قدس سره در این باره می‌نویسند:

روز بیستم صفر روزی است که اهل‌بیت امام حسین علیه‌السلام از شام به سوی مدینه بازگشتند. هم‌چنین در این روز، جابر بن عبدالله انصاری، صحابی رسول خدا صلی الله علیه وآله  برای زیارت امام حسین علیه‌السلام از مدینه به کربلا آمد و او اولین کسی بود که قبر امام حسین علیه‌السلام را زیارت کرد.(شیخ مفید، مسار الشیعه چاپ شده در جلد 7 مؤلفات شیخ مفید، ص 46; شیخ طوسی، مصباح المتهجد، ص 787; رضی الدین علی بن یوسف مطهر حلّی، العدد القویه، ص 219)

ثواب قدم‌های برداشته شده در راه زیارت امام حسین علیه‌السلام

ائمه هدی علیهم‌السلام بارها در روایات خود، پیاده‌روی به سمت حرم امام حسین علیه‌السلام را توصیه کرده‌اند و برای هر قدمش اجر و مغفرت ویژه‌ای در نظر گرفته‌اند.

«عَنِ الْحُسَیْنِ بْنِ ثُوَیْرِ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ علیه‌السلام:‏ یَا حُسَیْنُ! مَنْ خَرَجَ مِنْ مَنْزِلِهِ یُرِیدُ زِیَارَةَ قَبْرِ الْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیٍّ إِنْ کَانَ مَاشِیاً کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَةٍ حَسَنَةً وَ مَحَى عَنْهُ سَیِّئَةً؛ حَتَّى إِذَا صَارَ فِی الْحَائِرِ کَتَبَهُ اللَّهُ مِنَ الْمُصْلِحِینَ الْمُنْتَجَبِینَ حَتَّى إِذَا قَضَى مَنَاسِکَهُ کَتَبَهُ اللَّهُ مِنَ الْفَائِزِینَ حَتَّى إِذَا أَرَادَ الِانْصِرَافَ أَتَاهُ مَلَکٌ فَقَالَ: إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص یُقْرِوُکَ السَّلَامَ وَ یَقُولُ لَکَ: اسْتَأْنِفِ الْعَمَلَ فَقَدْ غُفِرَ لَکَ مَا مَضَى؛ از حسین بن ثویر روایت شده که امام صادق علیه‌السلام فرمودند: ای حسین! کسی که از منزلش بیرون آید و قصدش زیارت قبر حضرت حسین بن علی علیهماالسلام باشد؛ اگر پیاده رود؛ خداوند منّان به هر قدمى که برمى‏‌دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو مى‏‌فرماید؛ با رسیدن به حرم دوست، از رستگاران می‌شود تا زمانى که به حائر برسد و پس از رسیدن به آن مکان شریف حق تبارک و تعالى او را از رستگاران قرار می‌دهد؛ با انجام اعمال زیارت، از فائزان می‌شود تا وقتى که مراسم و اعمال زیارت را به پایان برساند که در این هنگام او را از فائزین محسوب مى‏‌فرماید؛ هنگام بازگشت ندا می‌رسد که بخشیده شدی تا زمانى که اراده مراجعت نماید در این وقت فرشته‌اى نزد او آمده و مى‏‌گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله به تو سلام می‌رساند و خطاب به تو مى‌فرماید: از ابتدا عمل را شروع کن، تمام گناهان گذشته‌ات آمرزیده شد. (منبع: سایت www.erfan.ir )

ما که از قافله‌ی اربعین جا ماندیم چه کنیم؟

ابن ابی عمیر از هشام روایت کرده که حضرت صادق علیه‌السلام فرمودند: که هرگاه راه یکی از شما خانه‌اش تا به قبور ما مسافت بسیار باشد بالا رود به پشت‌بام بلندتر منزل خود و دو رکعت نماز کند و اشاره کند به سلام کردن به سوی قبرهای ما پس به درستی که آن به ما می‌رسد.

از حنان بن سدیر از پدرش منقول است که حضرت صادق علیه‌السلام به من فرمود: ای سدیر زیارت می‌کنی قبر حسین علیه‌السلام را در هر روز؟ عرض کردم که فدای تو گردم نه، فرمود: شما چه جفاکارید؟ در هر جمعه زیارت می‌کنید او را؟ گفتم نه، فرمود در هر ماهی زیارت می‌کنید؟ گفتم نه، فرمود در هر سالی او را زیارت می‌کنید؟ گفتم: گاهی از سال‌ها شده که زیارت کرده‌ام. فرمود: ای سدیر چه جفاکارید شما به امام حسین علیه‌السلام. آیا ندانستید که حق تعالی را دو هزار هزار فرشته است ژولیده‌مو گردآلوده که می‌گریند بر آن حضرت و زیارت می‌کنند و سست نمی‌شوند و چه می‌شود برای تو ای سدیر که زیارت کنی قبر حسین علیه‌السلام را در هر جمعه پنج مرتبه و در هر روزی یک مرتبه، گفتم: فدایت شوم بین ما و او فرسخ‌های بسیار است، فرمود به من که بالا رو به بام خانه‌ات پس نظر کن به جانب راست و چپ، پس بلند کن سر خود را به سوی آسمان، پس قصد کن جانب قبر آن حضرت را و بگو: «السلام علیک یا ابا عبدالله، السلام علیک و رحمة الله و برکاته» نوشته می‌شود برای تو زیارتی و آن زیارت حجّه و عمره است. سدیر گفت که بسا شد که بجا آوردم این را در ماه بیشتر از بیست مرتبه... . (مفاتیح‌ الجنان، زیارت اربعین)

تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۳۰
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal