حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 اصرار کنیم یا نه؟
اصرار بر دعا یعنی بر خودِ دعا کردن اصرار و زیاد دعا کنیم و به این معنا نیست که بر رسیدن به خواسته و اجابت دعا هم اصرار بورزیم؛ زیرا انسان مؤمن، توکّل دارد و نتیجه را به خداوند واگذار می‌کند و نسبت به خواسته‌ی خداوند، تسلیم است و اصرار نمی‌کند. در واقع، مؤمن دعا می‌کند؛ ولی نتیجه را به خدای متعال واگذار می‌کند.

بنده نباید بر سر خواست خود اصرار بورزد؛ شاید خدا برای او صلاح ندیده باشد و از طرف دیگر گفته شده و از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده که خدا رحمت کند بنده‌ای را که بر خواسته‌ی خود اصرار ورزد؛ بالأخره اصرار کنیم یا نه؟

حقیقت دعا توجه به بارگاه حضرت معبود است و برای مؤمنان، نوعی معراج روحی و معنوی به حساب می‌آید. دعا فقط تلفّظ پاره‌ای کلمات و مراعات برخی آداب خاص نیست؛ بلکه حقیقت و روح دعا، توجه قلبی انسان به خداوند عالم است و قوت این توجه، به میزان معرفت و محبت انسان به خداوند بستگی دارد. از این رو، باید پیش از دعا و هنگام دعا، به صفات خداوند توجه کرد.

حقیقت دعا، چیزی جز عبادت نیست و حتی به دلیل توجه به خداوند در انجام این عبادت، شاید دعا بر بسیاری از عبادات دیگر ترجیح داشته باشد. دعا که عبادت بسیار عظیمی است، آداب خاصی دارد که در ارتقای کیفیت آن، بسیار مؤثر است.

گفته شده که تمام نیازهای خود را از خدا بخواهید؛ حتی کوچک‌ترین آن‌ها را و در حقیقت، مؤمن در دعا، غیرخدا را هیچ‌کاره می‌داند و تمام توجه‌اش به خدای متعال است.

در روایتی آمده است که بر استجابت دعا، اصرار نداشته باشید؛ زیرا خدای متعال، همواره خیر و صلاح بندگانش را می‌خواهد. بنابراین، اصرار بر استجابت دعا به آن نحوی که ما می‌خواهیم خلاف تفویض و رضاست و شایسته نیست.

در واقع، مؤمن دعا می‌کند؛ ولی نتیجه را به خدای متعال واگذار می‌کند و به آن‌چه خداوند برایش در نظر گرفته، راضی است. مؤمنی که امورش را به خدا واگذار کرده، دیگر دلیلی نمی‌بیند که بخواهد اصرار کند؛ تا همان بشود که او می‌خواهد. این‌جا مرزی است که باید رعایت شود و فراتر رفتن از این مرز با پافشاری بر خواسته، نوعی بی‌احترامی به خدای بنده‌نواز است که همیشه بهترین‌ها را برای بندگانش می‌خواهد.

دوست گرامی! اصرار بر دعا یعنی بر خودِ دعا کردن اصرار و زیاد دعا کنیم و به این معنا نیست که بر رسیدن به خواسته و اجابت دعا هم اصرار بورزیم؛ زیرا انسان مؤمن، توکّل دارد و نتیجه را به خداوند واگذار می‌کند و نسبت به خواسته‌ی خداوند، راضی و تسلیم است و اصرار نمی‌کند. وقتی ما دعا می‌کنیم و اجابت نمی‌شود، این بهترین حالتی است که نسبت به ایمان و تسلیم، امتحان می‌شویم و در صورت اصرار، در مواردی داریم که خدای متعال حاجت بنده را برآورده، در صورتی که به صلاح او نبوده است.

یکی از حالات پسندیده‌ی مؤمنین، آن است که بسیار دعا کنند. در قرآن کریم حضرت ابراهیم، «أوّاه»، یعنی بسیار دعاکننده معرّفی شده است؛ اما باید دانست که بسیار دعا کردن، به معنای پافشاری بر استجابت نیست؛ بلکه مؤمن چون خدا را همه‌کاره‌ی عالم می‌داند و نیاز مطلق و همه‌جانبه خود را به خدای متعال درک کرده، تنها درب خانه خدا را می‌زند و بسیار هم اصرار می‌ورزد؛ زیرا از مناجات با خدا و راز و نیاز با او، لذت می‌برد و از این که حاجاتش را نزد خدا بگوید و از او بخواهد و دست‌های خالی خود را نشان خدا بدهد، لذّت می‌برد.

پس آن‌گاه که گفته می‌شود اصرار نکنید، منظور اصرار در رسیدن به نتیجه و حاجت خاص است؛ زیرا ممکن است به صلاح ما نباشد و یا بر اثر اصرار زیاد و نرسیدن به آن حاجت، افسرده و ناامید شویم و وقتی که گفته می‌شود در دعا اصرار کنید، منظور این است که زیاد دعا کنید و فراوان از خدا بخواهید؛ زیرا دعا، مغز عبادت است و تأثیر معنوی فراوانی برای انسان دارد و اصرار بر دعا، زمینه‌ی اجابت است.

امام باقر علیه‌السلام می‌فرماید: بـه خـدا سوگند! هیچ بـنده مؤمنی در حاجت خود به درگاه خداوند عزّوجل اصرار نورزد؛ مگر آن‌که حاجتش را بر آورد.

بنابراین، منظور علماء از عدم اصرار بر دعا، در واقع، عدم اصرار بر استجابت دعاست.

پس در واقع، انسان باید بر دعا اصرار کند؛ ولی بر استجابت ظاهری، اصرار نکند؛ مثلاً کسی که صاحب فرزند نمی‌شود، همیشه و تا آخر عمر خوب است که برای صاحب فرزند صالح شدن، دعا و اصرار کند؛ ولی بر استجابت آن، اصرار نکند و از این که به ظاهر این دعا بر آورده نمی‌شود، بی‌تابی نکند و ناامید از رحمت الهی نشود و افسرده نگردد.

دعا کردن از جهات مختلفی پسندیده است. دعا موجب ارتباط با خدا و پیوند دائمی با خدا و دلیل احساس نیاز به خدا و به طور کلی، دعاکردن، امری مطلوب است و خود همین دعا کردن، نوعی استجابت است.

تا خدا نخواهد، کسی توفیق دعا کردن و ارتباط با خدا را پیدا نمی‌کند و از آن‌جا که خداوند فرموده است: «ادعونی استجب لکم»، هر دعایی، مستجاب می‌شود؛ ولی نه به آن صورت ظاهری که ما همیشه بفهمیم.

خداوند، همه‌ی دعاها را مستجاب می‌کند؛ ولی گاهی مطابق ظاهر آن و گاهی که به صلاح نیست، مطابق صلاح فرد و حتی بیشتر از خواسته فرد به او می‌دهد؛ اما انسان به آن توجه ندارد؛ مثلاً کودکی سرما خورده و گلو درد دارد و از پدرش بستنی طلب می‌کند؛ اما پدر دلسوز او که می‌داند بستنی برایش ضرر دارد، به گفته ظاهری‌اش توجه نمی‌کند.

بنابراین، شایسته است تمام نیازهایمان را در دعاهایمان در نظر بیاوریم و بر آن‌ها اصرار کنیم؛ ولی در عین حال بگوییم: خدایا! اگر به صلاحمان نیست، آن‌گونه که خود می‌دانی و به مصلحت ماست، پیش بیاور.

این، یعنی اصرار بر دعا و اصرار نداشتن بر استجابت ظاهری؛ البته گاهی عدم استجابت دعا، به دلیل گناهان شخصی است؛ زیرا برخی گناهان مانع استجابت دعا می‌باشند.

بنابراین، همین که دعا و عبادت با خلوص نیت و شرایط لازم انجام شود، در همان لحظه، به اجابت می‌رسد و اثر معنوی خود را بر روح و جان انسان می‌گذارد و با استمرار این حالت است که آدمی به تدریج، مظهر نورانیّت و اسماء و صفات حق تعالی شده، به کمال و سعادت شایسته خودش می‌رسد. امام صادق علیه‌السلام فرمود: «شما را به دعا سفارش می‌کنم؛ زیرا با هیچ عمل دیگری همچون دعا، به خدا نزدیک نمی‌شوید.»

در خصوص استجابت دعا، توجه به این نکته لازم است که رسیدن به هر خواسته‌ای، راه خود را دارد و باید از مسیر طبیعی خودش بدان دست یافت؛ البته در کنار تلاش فردی و اجتماعی، موضوع دعا هم سفارش شده که باعث جلب توجه و کمک خداوند می‌شود و به عبارت دیگر، باید برخاست و دعا کرد؛ نه این‌که نشست و دعا کرددعا کردن، نشستنی نیست. دعا برای کسی مفید است که در مسیر قرار دارد و به صورت عملی تلاش می‌کند و نهایت سعی خود را برای رسیدن به اهداف خود در زندگی، انجام می‌دهد. چنین کسی، بسیار موفق خواهد بود و برای او، رسیدن به خواسته‌ها و استجابت دعاها، دور از انتظار نیست.

نویسنده : سید مصطفی علم‌خواه

منبع: مجله «پرسمان»، شماره 112.

تاريخ: ۱۳۹۳/۱۰/۱۴
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal