حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 آیا امام زمان علیه‌السلام به صدقات ما نیازمند است؟
میان هدیه‌کننده و هدیه‌گیرنده ارتباط عاطفه و مهر برقرار می‌گردد. این عمل ما را به او و او را به ما متوجه می‌سازد و در این ارتباط ما را به رنگ و خوی او آشنا و صدای نیاز ما را به او می‌رساند و پاسخ پدرانه‌ی او را بر جان ما فرود می‌آورد و دل کوچک ما را به قلب بزرگ قطب عالم امکان پیوند می‌زند.

آیا امام زمان علیه‌السلام به صدقات ما نیازمند است که برای سلامتی ایشان صدقه دهیم و اعمال مستحبی دیگر به نیابت از ایشان مانند حج و نماز و ... بجا آوریم؟

در منابع روایی، زیاد برمی‌خوریم به اعمالی که شیفتگان برای مقتدای خود انجام داده‌اند و از محضر ائمه علیهم‌السلام پرسیده‌اند و آن‌ها تأیید کرده‌اند و آن اعمال را دارای ارزش معنوی دانسته‌اند. از جمله:

در روایتی از امام کاظم علیه‌السلام که شخصی به حضرت عرض کرد: «روز عید فطر که فرا می‌رسد شروع می‌کنم به یک ختم قرآن برای رسول‌الله صلی الله علیه و آله و یک ختم قرآن برای حضرت فاطمه سلام الله علیها و یک ختم قرآن برای امامان علیهم‌السلام و یک ختم برای شخص شما. آیا این کار ثوابی برایم دارد؟» حضرت در جواب فرمودند: «ثوابش آن است که در روز قیامت با آنان خواهی بود.» آن شخص گفت: «الله اکبر! چنین ثوابی برای من است؟» حضرت فرمود: «بلی، بلی، بلی.» (بحار الانوار، ج 98، ص 5)

زمانی که بررسی می‌کنیم درمی‌یابیم که در عالم ماده و فیزیک هیچ حرکت و عملی بدون بازتاب و اثر نیست و کوچکترین عمل فیزیکی مانند برخورد دو جسم خرد با هم دارای اثر است. حال چگونه می‌شود که حرکات روحانی و معنوی که در نشئه‌ی روحانیت است و تأثیر و تأثّر در آن عالم با دنیای فیزیک قابل مقایسه نیست، بدون اثر باشد؟ ولو این‌که پیامبر صلی الله علیه و آله و سایر معصومین علیهم‌السلام نیازمند اعمال ما نیستند، ولی خداوند ذوالفضل العظیم است و هیچ عملی را بدون اثر نمی‌گذارد، بویژه اگر برای اولیاء او باشد.

در روابط عاطفی، هدیه از بهترین ابزار جذب محبّت است. شخصیت‌ها هرچه که بزرگ و ستودنی باشند، از هدیه، چه مادی و چه معنوی خشنود می‌شوند. امام زمان علیه‌السلام که قطب عالم امکان است، از هدیه‌ی یک شاخه‌ی گل و یا یک سوره‌ی قرآن و یا صدقه از جانب آن حضرت مشخص است که دلشاد می‌شوند و در پی جبران و پاسخ به محبّت‌کننده برمی‌آید و هدیه‌کننده را به محبت دوباره افتخار می‌دهد. طبق روایات و احادیث، حضرت ولی‌عصر دارای زندگی طبیعی و معمولی هستند. آن حضرت هم مانند سایر مردم در معرض امراض طبیعی و آفات و گرفتاری‌های جسمی و اندوه‌های روحی قرار می‌گیرند. لذا صدقه و دعا و نماز و هدیه‌ی معنوی که به فرموده‌ی ائمه علیهم‌السلام دورکننده‌ی بلاهاست، آن حضرت را از بلایا دور می‌دارد و در سلامت جسم و جان آن عزیز اثر خواهد داشت.

مهم‌ترین نکته این‌که میان هدیه‌کننده و هدیه‌گیرنده ارتباط عاطفه و مهر برقرار می‌گردد. این عمل ما را به او و او را به ما متوجه می‌سازد و در این ارتباط ما را به رنگ و خوی او آشنا و صدای نیاز ما را به او می‌رساند و پاسخ پدرانه‌ی او را بر جان ما فرود می‌آورد. دل کوچک ما را به قلب بزرگ قطب عالم امکان پیوند می‌زند و جویبار عبادات ما را به دریای موّاج بندگی متصّل می‌سازد و نهال خرد و ساقه‌ی نازک وجود ما را در سایه‌سار آن شجره‌ی فراگیر الهی به سایه می‌نشاند و ستاره‌ی وجود ما را از ماه و خورشید جهان‌تابِ هستی او روشن می‌سازد. (یاد محبوب، ص 27)

معرفی منابع بیشتر برای مطالعه:

1) صدقه برای او؛ سید جعفر رفیعی

2) وظایف منتظر؛ منصور پهلوان

3) وظایف مؤمنین در عصر غیبت؛ سید علی حسینی

4) پیوند معنوی با ساحت قدس مهدوی؛ دبیر همدانی، بن شیر محمد

5) وظایف منتظران امام عصر(عج)؛ عبدالرحمن انصاری

6) دومین غدیر؛ سید جعفر موسوی‌نسب

منبع: کتاب «2000 پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان(عج)»، سید جعفر موسوی‌نسب

 

 
تاريخ: ۱۳۹۴/۲/۱۸
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal