حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۱ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 غصب فدک و رنجش سیدة نساء العالمین
با وجود آن كه رسول الله صلی الله علیه و آله فدك را در زمان حیاتشان به فاطمه سلام الله علیها بخشیدند، اما پس از رحلت حضرت و تسلّط خلیفه اول بر خلافت، وی فدك را از حضرت فاطمه گرفت و به عنوان رئیس حكومت در اختیار خود قرار داد. فاطمه سلام الله علیها مطالبه ملك خود را كرد...

ما شیعیان معتقدیم بر مبنای گزارشات خود اهل سنت در متون معتبرشان، اذیت و آزار حضرت زهرا سلام الله علیها امری است كه توسط خلفا رخ داده و بیشتر جنبه سیاسی داشته است.

مهمترین رفتاری كه از سوی دستگاه حاكمه، رنجش آن بانو را در پی داشت، غصب مقام خلافت و جانشینی امام علی علیهالسلام و رفتارهای ظالمانهی پس از آن بود. در آن زمان كه حضرت علی علیهالسلام حاضر به بیعت نبود، در قالبهای مختلف عدم رضایت خود از حكومت ابابكر را اعلام نمود. یكی از راهها این بود كه در خانه خود ماند. در برابر حكومت مقاومت نمود. اما دشمنان امام به وضع دلخراش به سوی خانه حضرت زهرا سلامالله علیها هجوم بردند تا علی را برای بیعت به مسجد ببرند. در اثر رفتارهای ظالمانهی خلفا، افزون بر آزردن روح آن بانو، جسمشان نیز آزرده گشت. (عبدالفتاح عبدالمقصود، الامام علی علیهالسلام، ترجمه سید محمد مهدی جعفری، تهران: شركت سهامی انتشار، 1351 ش، ج 4، ص 274ـ 277؛ علی بن حسین مسعودی، اثبات الوصیه، قم: بصیرتی، ص 110؛ ابراهیم بن محمد جوینی، فراید السمطین، بیروت، موسسه المحمودی، ج 2، ص 34)

رفتار دیگری كه رنجش خاطر حضرت زهرا سلامالله علیها را در پی داشت، غصب فدك بود.

با وجود آن كه رسول الله صلی الله علیه و آله فدك را در زمان حیاتشان به فاطمه سلام الله علیها بخشیدند، اما پس از رحلت حضرت و تسلّط ابوبكر بر خلافت، وی فدك را از حضرت فاطمه گرفت و به عنوان رئیس حكومت در اختیار خود قرار داد. فاطمه سلام الله علیها مطالبه ملك خود را كرد و گفت: این نحله، عطیه و بخشش پیامبر است. ابوبكر در پاسخ از او مطالبه بینه و شاهد نمود تا بدین وسیله فاطمه سلام الله علیها ثابت كند فدك ملك او است. گرچه از نظر اسلام، هر گاه ملكی در تصرف باشد، از او درخواست بینه و شاهد نمیشود و تصرف دلیل بر مالكیت است، با این حال زهرا سلام الله علیها برای اثبات حقّانیت خود، به ناچار اقامه بینه كرد. علی علیهالسلام و ام ایمن هر دو شهادت دادند كه فدك ملك زهرا است، اما پاسخ ابوبكر این بود كه شهادت یك مرد و یك زن كافی نیست، بلكه باید دو مرد و یا یك مرد و دو زن باشد.

زهرا سلام الله علیها برای بار دوم علی علیهالسلام، ام ایمن، اسماء بنت عمیس، حسن و حسین علیهمالسلام را به عنوان شاهد همراه آورد، اما باز مورد قبول خلیفه واقع نشد، به این دلیل كه علی علیهالسلام همسر فاطمه است. حسن و حسین علیهمالسلام فرزندان او هستند و طرف فاطمه را خواهند گرفت و به نفع او شهادت خواهند داد.

اسماء بنت عمیس بدان جهت گواهیش مورد قبول واقع نگردید كه همسر جعفر بن ابی طالب بود و به نفع بنی هاشم شهادت میدهد. ام ایمن گواهیش پذیرفته نشد به این جهت كه زنی است غیر عرب و نمیتواند مطالب را روشن بیان كند. (محمدباقر صدر، فدك فی التاریخ، مركز الغدیر للدراسات الاسلامیه‏، ص 36- 35؛ معارف و معاریف، مصطفی حسینی دشتی، نشر دانش، قم، 1376 ش. ج 7، ص 748)

حضرت زهرا سلام الله علیها در مدت كمی كه پس از پیامبر صلی الله علیه و آله زنده بود، مدام با حكومت مبارزه سیاسی داشت. با آنان قهر سیاسی كرد، حتی وصیت كرد كه در جریان به خاك سپاریاش، خلفا حضور نداشته باشند.

در صحیح بخاری آمده است: «فَلَمّا تُوُفِّیتْ دَفَنَها زَوْجُها عَلِی لَیلاً وَ لَمْ یؤَذِّنْ بِها اَبابَكْرٍ»؛ شوی او شبانه فاطمه را به خاك سپرد و رخصت نداد تا ابوبكر بر جنازه او حاضر شود. (بخاری، صحیح، بیروت: دار الفكر للطباعة والنشر و التوزیع، 1401 - 1981 م، ج 5، ص 72)

ابن شهر آشوب نیز نوشته است که ابوبكر و عمر بر علی علیهالسلام خرده گرفتند كه چرا آنان را رخصت نداد تا بر دختر پیغمبر نماز بخوانند. وی سوگند خورد كه فاطمه چنین وصیت كرده بود و آنان پذیرفتند. (ابن شهر آشوب، مناقب، قم: موسسه انتشارات علامه، چاپ علمیه قم، ج 1، ص 504)

بخاری بیان میكند: «فَغَضِبَتْ فاطِمَةُ بِنْتُ رَسُولِ اللهِ، فَهَجَرَتْ اَبابَكْرٍ فَلَمْ تَزَلْ مُهاجِرَتُهُ حَتّی تُوُفِّیتْ»؛ فاطمه بر ابوبكر غضبناك شد و با او قطع رابطه كرد. قطع رابطه و قهر وی تا وفاتش ادامه یافت. (بخاری، صحیح، ج 4، ص142)

برای آگاهی بیشتر به كتاب رنجهای حضرت زهرا سلام الله علیها تألیف علامه سید جعفر مرتضی عاملی مراجعه نمایید.

منبع: نرمافزار پیامبر مهربانی، دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی

 
تاريخ: ۱۳۹۳/۱۱/۲۵
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal