حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 مصاحبه‌ی خواندنی با طلبه‌ی آرژانتینی
ابتدا مرکز اسلامی آرژانتین را تأسیس کرد و دو مسجد «الشهید» و «التوحید» را با برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی به جریان درآورد و در قدم دوم مدرسه علمیّه امیرالمؤمنین را با بیست طلبه از ونزوئلا، شیلی، برزیل و آرژانتین بنیان نهاد. کمبود بودجه حوزه علمیه‌اش را به تعطیلی کشانده است.

مدیر مرکز اسلامی آرژانتین گفت: طلبگی‌ام را مدیون حضرت امام خمینی هستم و تا زنده‌ام این لطف بزرگ را فراموش نخواهم کرد. امروز به برکت اقتدار ایران اسلامی است که ما می‌توانیم در دل غرب، اسلام را تبلیغ و ترویج کنیم.

متولد آرژانتین، شانزده سال بیشتر نداشت که در روزنامه‌‌ای به اسم «امام خمینی» رسید، از پدرش پرسید، در مجله‌ها خواند و در اخبار بارها و بارها شنید و عاشقش گردید. سال سوم پزشکی‌اش را رها کرد و در شهر بوینس آیرس، طلبه شد.

سال 1366 در مکه مکرمه دوشادوش سایر مسلمان‌ها شعار مرگ بر آمریکا و اسرائیل سر داد و این‌گونه بود که آن جمعه خونین مکه را از نزدیک درک نمود و شد یک مسلمان انقلابی آرژانتینی.

همان سال بود که آرژانتین و شهر توکومان را به قصد ایران و قم ترک کرد و بعد از شش سال تحصیل در حوزه‌های علمیه، اینک به آرژانتین برگشته است.

ابتدا مرکز اسلامی آرژانتین را تأسیس کرد و دو مسجد «الشهید» و «التوحید» را با برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی به جریان درآورد و در قدم دوم مدرسه علمیّه امیرالمؤمنین را با بیست طلبه از ونزوئلا، شیلی، برزیل و آرژانتین بنیان نهاد. کمبود بودجه حوزه علمیه‌اش را به تعطیلی کشانده است اما مرکز اسلامی، هجده سال است که در دل غرب می‌تپد و اسلام و معارفش را بین تشنگان معرفت و حقیقت می‌پراکند.

اسمش محمود عید است که او را با عنوان شیخ محمود می‌شناسند. 48 سال دارد و رساله امام خمینی و تفسیر آیت‌الله فقیهی را به اسپانیولی ترجمه کرده است.

شما متولد آرژانتین هستید دوست داریم بدانیم چه شد که به طلبگی روی آوردید؟

شانزده ساله بودم که انقلاب اسلامی در ایران پیروز شد. بنده به همراه دو دوست دیگرم که اهل مطالعه و روزنامه و پی‌گیری اخبار بودیم، با حضرت امام خمینی آشنا شدیم. روزی از پدرم در مورد امام خمینی(ره) پرسیدم و او در جوابم گفت که آقای خمینی، رهبر و یک مسلمان شیعی واقعی است. از آن روز به بعد هر روز که می‌گذشت بر علاقه و اشتیاقم نسب به امام خمینی(ره) افزوده می‌گشت و هر جا که خبری از امام منعکس می‌شد پی‌گیری می‌کردم. بعدها مجله عربی زبان رساله الثوره الاسلامیه به دستم رسید و توانستم به اطلاعات کامل‌تری نسبت به امام و انقلاب اسلامی دسترسی پیدا کنم. روی همین علاقه و در بیست و دو سالگی‌ام بود که به سفارت ایران در آرژانتین رفتم و خواستم برای تحصیل علوم دینی به ایران بروم. متأسفانه آن ایام زمینه تحصیل طلبگی برای طلاب خارجی مقدور نبود.

طولی نکشید که با آشنایی با حاج آقای ربانی به شهر بوینس‌آیرس رفته و تحصیلات مقدماتی طلبگی‌ام را آغاز کردم.

بنده طلبگی‌ام را مدیون حضرت امام خمینی هستم و تا زنده‌ام این لطف بزرگ را فراموش نخواهم کرد و سعی می‌کنم با تمام توان در انجام رسالت تبلیغی‌ام کوشا و فعال باشم.

آیا آن روزها در جریان مبارزات انقلاب اسلامی ایران قرار داشتید؟

فقط از طریق روزنامه و اخبار انقلاب اسلامی در ارتباط بودم البته سال 66 به سفر حج نایل شدم که آن را جمعه خونین مکه مکرمه مصادف شد. آن‌جا بود که برای اولین بار در تظاهرات و مراسم برائت از کفار و استکبار شرکت کردم که کاملاً رنگ و بوی مبارزه انقلاب اسلامی ایران را داشت. حرارت و اقتدار مسلمانان و شیعیان در آن تظاهرات تاریخی، هنوز در دلم طنین انداز است و تأثیر زیادی در روحیه من گذاشته است.

در چه تاریخی به ایران آمدید و در کدام مدرسه ساکن شدید؟

سال 66، به ایران آمدم. یک سال در حوزه‌ی علمیه نجف‌آباد اصفهان بودم و بعد به قم آمدم و در مدت پنج سال توانستم با بهره بردن از محضر اساتید، تحصیلات حوزوی‌ام را تا مرحله مطلوبی تکمیل نمایم و برای تبلیغ معارف اسلامی به آرژانتین برگردم. امروز هجده سال است که به رسالت تبلیغی‌ام ادامه می‌دهم و شکر خدا و با توجهات آقا امام زمان(عج) توانسته‌ام فعالیت‌های مؤثر و مفیدی را در کشورهای آرژانتین و شیلی انجام دهم.

آیا فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی‌تان در قالب مؤسسه و یا نهادی صورت می‌گیرد؟ 

بله، مرکز اسلامی به مرکزیت آرژانتین که در قالب دو مسجد «الشهید» در شهر توکومان و مسجد «التوحید» در شهر بوینس آیرس فعالیت می‌کند. بنده 21 سال است که مدیریت این مرکز بزرگ اسلامی را بر عهده دارم و خودم نیز در مسجد الشهید تدریس می‌کنم؛ احکام، اخلاق، قرآن و عربی.

مخاطبان شما معمولاً چه اقشاری هستند؟

همه اقشار و همه سنین؛ از مدارس ابتدایی تا دانشگاه‌ها را سعی داریم تحت پوشش فعالیت‌های فرهنگی خود در آوریم.

آیا فقط در بین مسلمانان تبلیغ می‌کنید یا دایره تبلیغی‌تان عموم مردم آرژانتین را در بر می‌گیرد؟

ما برای همه مردم، اسلام را معرفی می‌کنیم، چرا که اسلام فقط مختص مسلمان‌ها نیست و دیگران نیز حق دارند در مورد آن بشنوند و با آن آشنا شوند.

آیا مسلمانان آرژانتین، مدرسه مستقلی برای تحصیل فرزندان خود دارند؟

نه خیر. تصمیم ما این است که بتوانیم لااقل یک مدرسه مستقل با کتاب‌های اسلامی برای دانش آموزان مسلمان تأسیس کنیم.

در مدت هیجده سال تبلیغ، مطمئناً تجربیاتی کسب کرده‌اید که آگاهی از آن‌ها برای مبلّغینی که می‌خواهند در عرصه جهانی تبلیغ کنند مفید و مؤثر است. مهم‌ترین نکاتی که در این باره می‌توانید بگویید؟

اول این‌که به تجربه آموخته‌ام که این خود مردم هستند که به ما یاد می‌دهند چگونه تبلیغ کنیم. بنده معتقدم که از روی کتاب‌های روش تبلیغ نمی‌توان به نتایج مطلوب دست پیدا کرد، چرا که تبلیغ، یک تئوری و نظریه نیست، بلکه عمل است. ارتباط پی در پی و صمیمانه با مردم، نحوه برخوردها و رفتارها را مشخص می‌کند.

نکته دوم این‌که زمان و مکان در نوع و شیوه تبلیغ مؤثر است. من امروز می‌دانم که شیلی با ونزوئلا و ونزوئلا با آرژانتین بسته به شیوه آداب و رسوم مردم و نوع بافت جمیعیتی، هر کدام شیوه خاص خودشان را دارند و نمی‌توان به استناد گفته‌های یک کتاب واحد هر روش را هر کجا بکار برد. لذا توصیه‌ی من این است که مبلّغان قبل از ورود به کشور یا شهری در مورد آداب و رسوم، بافت جمعیتی و ترکیب عقیدتی آن‌جا مطالعه و تفحّص کنند.

نکته سوم در باب تواضع نسبت به مردم است از هر طایفه و آیین و مکتبی که باشند، باید متواضعانه میان مردم رفت و از سئوال‌ها، خواسته‌ها و نیازهای آنان آگاه شد. مهم‌ترین مورد این است که یک مبلّغ قبل از هر علم و دانش و به کار گیری هر شیوه‌ای باید از حیث عمل، آیینه تمام نمای مکتب و دین خودش باشد. باید توجه داشت که مردم قبل از همه چیز و بیش از هر چیز به عمل مبلغ و روحانی توجه دارند.

علاوه بر این‌که یک مبلّغ باید گوش شنوای سخنان مردم باشد نه این‌که از همان اول، به صورت یک متکلّم واحد فقط بگوید و بگوید، این اشتباه بزرگی است که متأسفانه اغلب مبلّغان دچارش هستند.

این نکته‌ی اخیر در کشورهای غربی بیشتر کاربرد دارد، چون اغلب مردم از مشکلات روحی و روانی رنج می‌برند و خیلی مشتاقند تا حرف‌ها و سخنان دلشان را پیش یک طبیب روحانی خالی کنند و سبک‌تر شوند.

به نظر شما نوع برخورد یک مبلّغ با کسانی که می‌خواهند به اسلام روی بیاورند چگونه باید باشد؟

شیوه‌ای که بنده دارم این است که سعی نمی‌کنم با عجله و خیلی زود آن فرد علاقمند را مسلمان کنم، بلکه هفته‌های اول به او کتاب‌هایی در معرفی اسلام و معارف آن می‌دهم و به سؤالاتش پاسخ می‌گویم. بعد از دو سه ماه، به مسجد دعوتش می‌کنم تا از نزدیک با مسلمانان و شیعیان در ارتباط باشد و شیرینی نمازهای جماعت و دعاهای دسته جمعی را بچشد. خلاصه بعد از 6 ماه که با جهان مسلمانی و مسلمانان به صورت خیلی ملموس آشنا شد و اغلب شک‌ها و تردیدهایش از بین رفت به او پیشنهاد می‌دهم که شهادتین بگوید و رسماً در دایره شیعیان در آید.

چرا شش ماه آیا حکمت خاصی در این مدت وجود دارد؟

به نظرم در مدت شش ماه اغلب ناخالصی‌ها از وجود یک انسان رخت برمی‌بندد. علاوه بر این می‌خواهم تصمیم آن فرد در این مدت مستحکم شود و با عزم قوی و اراده آهنین به زمره مسلمانان در آید.

مشکلات تبلیغ دین اسلام در آمریکای لاتین بویژه آرژانتین چیست؟

مشکل اصلی، کمبود مبلّغ است و مشکلات سیاسی هم که همیشگی است در آرژانتین همه ما را به عنوان طلبه حوزه علمیه قم می‌شناسند و مواظب فعالیت‌های ما هستند.

آیا با گروه‌ها و احزاب دیگر هم ارتباط دارید؟

با اغلب احزاب (راست و چپ) ارتباط داریم و هر دو هفته با آن‌ها جلسه مشترک برگزار می‌کنیم. موضع ما در قبال آن این است که ما با اعتقاد شما کاری نداریم، بلکه با انسانیت شما تعامل و همکاری می‌کنیم و این مورد پذیرش آن‌هاست. با عنایت خداوند توانسته‌ایم با همکاری با احزاب و گروه‌های دیگر، به معرفی مطلوبی از اسلام ناب در کشورهای آمریکای لاتین نایل آییم.

دیدگاه مردم آرژانتین پیرامون انقلاب اسلامی ایران چگونه است؟

اغلب آرژانتینی‌ها به انقلاب اسلامی ایران علاقه نشان می‌دهند. بنده وقتی پیرامون انقلاب اسلامی سخنرانی می‌کنم همه با گرایش‌های مختلف، جمع می‌شوند و با علاقه و اشتیاق به سخنانم گوش می‌کنند و این میزان محبوبیت انقلاب اسلامی ایران را می‌رساند.

به نظر شما ریشه این حب و علاقه چیست؟ 

چون آن‌ها انقلاب ایران را بر علیه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و صهیونیست می‌دانند و استکبارستیزی در خون همه ملت‌هاست. در جنوب شیلی، گروه چریکی برای مبارزه با استکبار تشکیل شده بود. اینان وقتی با انقلاب اسلامی و آموزه‌ها و استراتژی اسلام آشنا شدند، به تدریج مسلمان شدند. روحیه انقلابی در آرژانتین مثل سایر ملت‌ها زیاد است، منتهی باید به اسلام سوق داده شوند، در جریان جنگ سی و سه روزه لبنان بود که برای اولین بار در طول تاریخ آرژانتین یک راهپیمایی بزرگ بر علیه استکبار و صهیونیست برگزار شد. در این تظاهرات از احزاب راست و چپ، کشیشان مسیحی و حتی افراد یهودی نیز بودند. یادم هست که یک زن یهودی که گذرنامه اسرائیلی داشت به سفارت اسرائیل در آرژانتین رفته بود و گذرنامه‌اش را پس داده بود، چرا که نمی‌خواست اسرائیلی باشد. همه این‌ها تجلّی انقلاب اسلامی ایران در جهان می‌باشد.

شرایط تبلیغ اسلام، قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، آیا تغییر کرده است؟ 

صد در صد، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی که تبلیغی در کشورهای ما نبود. امروز فقط به برکت اقتدار ایران اسلامی است که ما می‌توانیم در دل غرب، اسلام را تبلیغ و ترویج نماییم.
پدران و مادران ما گرچه مسلمان و شیعه بودند، اما اندک معلوماتی از معارف اسلامی داشتند. ما آشنایی با معارف عمیق دین مبین اسلام را به برکت انقلاب اسلامی ایران و رهبری امام خمینی(ره) می‌دانیم و از این همه خداوند را شاکریم.

به نظر شما، ایران در معرفی انقلاب اسلامی به جهان تا چه حد موفق عمل کرده است؟

در آرژانتین تا 15 سال پیش سفارت ایران به شدّت فعّال بود، اما متأسفانه امروز سفارت ایران حتی با ما که طلبه‌های حوزه علمیه قم هستیم، مشکل دارد و عملکرد خوبی در معرفی انقلاب اسلامی ندارد. وقتی افراد علاقمند به انقلاب اسلامی به سفارت ایران می‌روند، هیچ‌گونه جزوه یا کتابی در مورد انقلاب اسلامی و اهداف آن در اختیارشان قرار داده نمی‌شود و این صدمه بزرگی برای انقلاب اسلامی است که مسئولین کشور ایران باید به آن توجه داشته باشند. اما در شیلی سفارت ایران فعّال است.

حوزه علمیه قم آیا توانسته به وظیفه‌اش در قبال معرفی اسلام و انقلاب اسلامی خوب عمل کند؟ 

به نظرم، حوزه تا آن‌جا که توانا بوده، به تکلیف خود عمل کرده است. تنها ضعفی که باید به مسئولین حوزوی گوش زد کرد ناهماهنگی‌ها و عدم انسجام در فعالیت‌های تبلیغی در عرصه جهانی می‌باشد.

دایره تبلیغی شما در آرژانتین حول چه محورهایی است؟ 

تبلیغ شفاهی و سخنرانی در مساجد، دانشگاه‌ها ،دبیرستان‌ها و حتی دبستان‌ها. علاوه بر این در مسجد التوحید و الشهید کتابخانه‌ای داریم که بیش از صدها کتاب اسلامی به زبان اسپانیولی دارد که در اختیار افراد علاقمند قرار می‌دهیم.

بیشترین سؤال‌های مردم و جوانان پیرامون چه مسائلی است؟ 

در مورد اصل اسلام، ازدواج، زن، طب و حقوق در اسلام. در غرب خیلی تبلیغ شده که زن در اسلام حقوق شایسته ندارد از این رو بیشتر سؤال‌ها پیرامون این مسأله است.

با عمامه و عبا در سخنرانی حاضر می‌شوید؟ 

 بله البته. بعضی اوقات با متلک‌های مردم روبرو می‌شوم، مثلاً با خنده می‌گویند بن لادن آمد.

دوران تبلیغ همیشه با خاطرات شیرین و تلخ توأم است. یکی از شیرین‌ترین خاطراتتان را به عنوان حسن ختام مصاحبه نقل کنید؟ 

پنج سال پیش با گروه 22 نفری از فارغ التحصیلان طلّاب خارجی به محضر مقام معظم رهبری رفتیم و دو نفر از طلّاب یکی از ترکیه و دیگری از پاکستان قرار بود سخنرانی کنند. بعد از طلبه ترکیه‌ای، آن طلبه دیگر وقتی شروع به سخنرانی کرد نتوانست و دستانش به شدت می‌لرزید. حضرت آقا فرمود اگر به خاطر من است که من صفر و هیچ هستم، شما راحت باشید. وقتی این سخن را شنیدیم، همگی به گریه افتادیم. بعد از مراسم به نوبت دست ایشان را بوسیدیم. در این میان یک طلبه آذربایجانی به ایشان گفت: در روز قیامت ما را دعا کنید. ایشان فرمود: اگر من اهل بهشت باشم دعایتان می‌کنم و اگر شما اهل بهشت باشید مرا دعا کنید. آن دیدار شیرین‌ترین خاطره عمر من است و همیشه دعا می‌کنم دوباره تکرار شود. ان شاء الله.

منبع: www.rasanews.ir

تاريخ: ۱۳۹۴/۲/۲۳
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal