حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 انسان معاصر و الگوپذیری از فاطمه زهرا سلام الله علیها
بررسی الگوپذیری انسان معاصر از حضرت زهرا سلام الله علیها با توجه به مسلّم بودن جنبه‌ی الگویی زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها نیازمند بررسی سه رکن اساسی یعنی انسان، معاصر بودن و الگوپذیری است. خداوند در مورد شأن انسان و درباره‌ی خلقت او می‌‌فرمایند: «انی صنعتک بیدی».

بررسی الگوپذیری انسان معاصر از حضرت زهرا سلام الله علیها با توجه به مسلّم بودن جنبه‌ی الگویی زندگی حضرت صدیقه کبری سلام الله علیها نیازمند بررسی سه رکن اصلی و اساسی یعنی انسان، معاصر بودن و الگوپذیری است.

خداوند در مورد شأن انسان و درباره‌ی خلقت او می‌‌فرمایند: «انی صنعتک بیدی» و «نفخت فیه من روحی» و در مورد مرتبت انسان و جایگاه او در آفرینش می‌فرماید: «انی جاعل فی الارض خلیفه؛ انسان خلیفه‌ی خداست»، و در مورد «و علم آدم الاسماء کلها» تمامی این آیات بیانگر عظمت و مقام قدسی وجود انسان است. دمیدن روح خدا در انسان یعنی «تجلی صفات جمال و جلال خداوند در او» و جانشینی انسان برای خداوند در زمین نشان دهنده‌ی ابعاد وجودی انسان است. امیرمؤمنان علی علیه‌السلام در این رابطه می‌فرمایند: «آیا تو می‌‌پنداری همین جسم کوچک هستی؟ در حالی که عالم بزرگ‌‌تری در تو نهفته است». شکست مکاتب انحرافی در تعریف حقیقت وجود انسان نیز شاهدی بر عظمت این موجود است؛ موجودی که خداوند به خاطر خلقت آن به خود تبارک الله می‌گوید؛ «تبارک الله احسن الخالقین».

اما در مورد وصف معاصر باید گفت اصل وجود انسان مطلبی نیست که مکان‌‌مند و تاریخ‌‌مند باشد، بلکه این وصف در مورد مقتضیات زمان و مکان انسان به کار می‌‌رود. معاصر بودن، وصف شرایط فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و.... است که دم به دم چهره عوض می‌کند. بحث مسایل مستحدثه‌ای است که در قالب بستر زمان، شکل عوض می‌کند. اصل انسان یکی است و تمام تغییر و تحولات صدها نمود و صدها نماد از بنیادهاست. امروز بشر نمی‌تواند انسان معاصر را برای خود تعریف کند و هضم نماید، لذا به تحیّر و شک مبتلا می‌شود و این به خاطر آن است که اصل و بنیاد را به خوبی نشناخته و روح معنا را درک نکرده است. پس اگر ما بنیاد انسان را بشناسیم، آن اصل و بنیاد را در صدها رنگ و نمود گم نخواهیم کرد.

نکته سوم، مفهوم الگوپذیری است. الگوپذیری یعنی ما شرایط و موقعیت زمان الگو را با تمام خصوصیات لحاظ کنیم و با زمان فعلی منطبق کنیم. یعنی اصول باید اخذ و در قالب شرایط زمان و مکان عرضه شود.

بنابراین لازمه‌ی الگوپذیری از حضرت زهرا سلام الله علیها شناخت مقام انسان و درک روح معنای او و دستیابی به اصول و بنیادهای سیره اهل‌بیت علیهم‌السلام و هم‌چنین ملاحظه‌ی مقتضیات زمانی و مکانی است. آن‌گاه باید بکوشیم اصول جاری در سیره‌ی زندگی بزرگان و اولیاء الهی از جمله حضرت فاطمه سلام الله علیها  را در قالب شرایط و مقتضیات عصر حاضر در زندگی خود جریان بخشیم.

منبع: سخنان خانم مستقیمی در اولین همایش کوثر هدایت.

برگزارکننده‌ی جلسه: اداره امور مبلّغان خواهر اداره کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات خراسان رضوی
تاريخ: ۱۳۹۴/۱/۱
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal