حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ جمعه ۳۱ خرداد     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
اداره آموزش‌های کاربردی خبر داد:
 دوره آموزشی روش‌های اصلاح و تربیت دینی برگزار شد
دوره‌ی آموزشی روش‌های اصلاح و تربیت دینی در روزهای 5شنبه و جمعه‌ی گذشته مورّخ 27 و 28 فروردین‌ماه با حضور استاد کریمی در سالن همایش‌های مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی شعبه مشهد برگزار گردید.

به گزارش رسالات در این جلسه‌ی پرمحتوا و صمیمانه، استاد دکتر عبدالعظیم کریمی، روان‌شناس و عضو هيأت علمي پژوهشگاه تعليم و تربيت گفت: باید فرزند را طوری تربیت کرد که اگر به مشکلی برخورد، خود را در بن‌بست نبیند؛ باید به او فهماند که بیماری و بسیاری از مشکلاتی که در زندگی وجود دارد جزئی از زندگی است. باید لطف خدا را در آن‌چه که به ما نداده است نیز دید و به فرزندان نشان داد.

وی ابراز داشت: زبان پند و نصیحت کلیشه‌ای همیشه جواب نمی‌دهد. شما باید به برخی از مُراجع‌های خود به زبان هالیوودی پاسخ دهید، به برخی با زبان شعر و هنر وبه برخی... باید به زبان افراد با آن‌ها صحبت کرد و نه به زبان خودمان.

استاد کریمی ادامه داد: کسی به بیداری می‌رسد که قضاوت نکند.شما زمانی می‌توانید جهان را زیبا ببینید که تصوری از زشتی نداشته باشید؛ منظورم همان جمله‌ی حضرت زینب پس از واقعه‌ی دردناک عاشوراست؛ «ما رأیت الّا جمیلا». میگه یارو خوبه چون به من کمک کرده!! خدا خوبه چون فلان خواسته‌ی من برآورده شده!!! اگر چنین برداشتی داشته باشیم و آن را به فرزندمان منتقل کنیم بسیار در تربیت او کج رفته‌ایم.

وی با اشاره به قسمتی از یک حدیث قدسی که در آن خداوند به حضرت موسی علیه‌السلام می‌فرمایند «من بی‌نیازی را در قناعت گذارده‌ام و مردم آن را در جمع‌آوری مال می‌جویند» ابراز داشت: ما زندگی خود و فرزندانمان را ناآرام و پر از تشویش می‌کنیم به بهانه‌ی اینکه ما دنبال آرامش هستیم! می‌گه گدایی کن که محتاج خلق نشوی!!! کسی که از دورن مرکز ثقل دارد و احساس وزانت می‌کند آرامش دارد و نه کسی که ممکن است روی مبل نشسته و تلویزیون می‌بیند اما در درونش آتشی برپا است. می‌بینیم میلیاردری را که حریص است و ناراضی و کفاشی را که آرامش و رضایت دارد!

وی با اشاره به اهمیت تواضع در زندگی و با برشمردن مراحل زهد اظهار کرد: جهل به این‌که ندانیم خوبی کرده‌ایم یک جهل مقدس است. در مرحله‌ی نهایی زهد فرد نمی‌داند که نیکی کرده است! یعنی نیکی از او می‌بارد و همین‌طور نیکی از او سر می‌زند و به عنوان تکلیف به آن نگاه نمی‌کند.

استاد جلسه ضمن نکوهش برخی جریان‌هایی که در فضای جامعه رواج دارد گفت: برخی به اسم دوره‌های افزایش اعتمادبنفس و برخی عناوین این‌چنینی دکان باز کرده‌اند و حسابی پول به جیب می‌زنند اما آن‌ها که در این جلسات و کلاس‌ها شرکت می‌کنند متأسفانه نمی‌دانند که احترام و تمجید دیگران را ملاک قرار دادن کاملاً ذلیلانه و ناپایدار است. خیر در منطق‌های مختلف متفاوت استو ما نمی‌توانیم منطق الهی را با عقل و درک محدود خود درک کنیم.

وی در پایان ضمن اشاره به برخی از پارادوکس‌های تربیتی خانواده تأکید کرد: تزکیه یک کاهنده‌ی فزاینده است، یک کاستی فربه‌ساز است! درست مثل خمس. ما به دنبال توسعه‌ی تکاثری (بودِ تهی) هستیم در حالی که باید به دنبال توسعه‌ی کوثری باشیم. یعنی اندک جوشان. ضعیف‌ترین نوزاد در بین موجودات نوزاد انسان است اما تبدیل به قوی‌ترین می‌شود و اشرف مخلوقات! خداوند ما را ضعیف خلق کرده تا قوی شویم.

تاريخ: ۱۳۹۴/۱/۱
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal