حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۳۰ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
اداره هنر و رسانه خبر داد:
 هفتمین جلسه انجمن ادبیات داستانی برگزار گردید
هفتمین جلسه از سری جلسات انجمن ادبیات داستانی طلاب خراسان، ساعت 17 روز سه‌شنبه مورّخ 29 اردیبهشت 1394 با حضور آقای استاد فضائلی و حجت الاسلام والمسلمین عیسی نژاد در محل اتاق جلسات دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار گردید.

به گزارش رسالات در این جلسه که با بحث و بررسی شباهت‌های فرهنگی میان ملل مختلف شروع شد، استاد فضائلی بیان داشت: زبان فارسی عامل وحدت‌بخشی برای مودّت و نزدیکی ایران به برخی کشورهای همسایه است.

پس از قرائت داستان «بازیلیسک» توسط نویسنده‌ی داستان، محمود پورسلطانی، حجت‌الاسلام والمسلمین عظیمی بیان داشت: داستان به لحاظ تصویرسازی بسیار عالی بود و نسبتاً در سطح بالایی قرار داشت اما در برخی جاها از لغات عامیانه و نامأنوس استفاده شده بود که چندان جالب به نظر نمی‌رسید.

وی افزود: از نظر هستی‌شناسی و فلسفی داستان می‌خواست بگوید که اگر یک نیرو و توانی بخواهد در جایی مؤثر باشد می‌بایست عواطف و قیود را کنار بگذارد.

حجت‌الاسلالم عظیمی در پایان سخنان خود در پاسخ به سؤال حجت‌الاسلام قویدل در مورد این که آیا داستان تخیلی بود یا خیر ابراز داشت: هر چند که در داستان گاهی تصویرها غیرمعمولی شده بود اما داستان واقعی است و تخیلی نیست. در واقع برشی از زندگی است که ممکن است اتفاق بیفتد.

استاد فضائلی نیز در ادامه‌ی سخنان وی اظهار داشت: ناگزیرم توضیح بدهم که میان عنصر تخیل و به خدمت گرفتن آن در داستان و داستان‌های خیالی باید تفاوت قائل شد. داستانی خیالی است که در آن عوامل یا اشیاء یا برخی خصوصیات افراد و یا به طور کلی خط اصلی داستان هیچ گاه و تحت هیچ شرایطی صورت حقیقت و واقعیت به خود نخواهد گرفت. مثلاً یک پارچ شروع به حرف زدن کند! این می‌شود خیالی و فانتزی. اما باید بدانید که هیچ داستانی مستغنی از تخیّل نیست؛ به این معنا که همه‌ی داستان‌ها زاییده‌ی قوه‌ی تخیل نویسنده‌اند. اگر غیر از این باشد نامش می‌شود ژورنالیسم و روزنامه‌نگاری.

وی افزود: البته داستان‌هایی داریم تحت عنوان علمی تخیلی که در واقع این داستان‌ها خیالی نیستند و روزی تحقق می‌یابند مثل داستان‌های ایزاک آسیموف و ژول ورن.

یعقوبی نیز ابراز داشت: استفاده از تخیل در داستان بسیار خوب بود اما برخی از ایرادات نوشتاری جاذبه‌ی داستان را کم می‌کند. هم چنین تفاوت لغات «ابرمرد» و «ابرقهرمان» بسیار جالب است و نتیجه‌ی داستان را در انتخاب این دو کلمه می‌توان یافت.

حجت‌السلام والمسلمین کردبچه نیز ضمن تشکر از نویسنده گفت: حجم زیاد اطلاعات در این داستان کوتاه نمی‌گنجید و احتیاج به پردازش بیشتری داشت و برخی از قسمت‌ها برای من گنگ بود.

 
 
تاريخ: ۱۳۹۴/۲/۳۰
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal