حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۷ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
اداره امور مبلّغان برادر خبر داد:
 منبر پیش از هر کسی روی خود سخنران تأثیر تربیتی دارد
یکصدو هفتاد و هفتمین کارگاه نقد عالمانه منبر، پنجشنبه 7 خرداد‌ماه، با کارشناسی حجت‌الاسلام والمسلمین نبوی، معاون تبلیغ مرکز مدیریت حوزه علمیه قم در نمازخانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار گردید.

به گزارش رسالات، یکصدو هفتاد و هفتمین جلسه از سری کارگاه‌های نقد عالمانه‌ی منبر، پنجشنبه‌ی این هفته با سخنرانی حجت‌الاسلام امرالله یعقوبی و با کارشناسی حجت‌الاسلام والمسلمین نبوی و با حضور جمعی از طلّاب حوزه علمیّه خراسان در محل نمازخانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار ‌گردید.

حجت‌الاسلام یعقوبی، ضمن عرض تبریک اعیاد شعبانیه و ولادت امام زمان علیه‌السلام گفت: وقتی در رکعت دوم به جماعت رسیده‌ایم و نماز را وصل به جماعت کرده‌ایم باید در هنگام تشهد نیم‌خیز بنشینیم که بنا بر گفته‌ی برخی مراجع خواندن تشهد احتیاط مستحب است.

وی بیان داشت: به این حالت نشستن تجافی می‌گویند. ما در مورد امام زمان علیه‌السلام و بحث انتظار و مرگ و معاد باید این‌گونه باشیم. یعنی آماده‌ی لبیک و حرکت.

سخنران جلسه با اشاره به برخی از آیات و روایات اظهار داشت: متأسفانه برخی فکر می‌کنند بحث انتظار فقط همان روز جمعه است و بس. شما باید هر لحظه منتظر شنیدن دعوت امام خود و لبیک گفتن به او باشید.

وی ادامه داد: مادری که پسرش بیست سال است مفقودالاثر شده و مثلاً وقتی می‌خواهد برود نان بگیرد، کلید در خانه‌اش را به همسایه یا بقال سر کوچه می‌دهد که اگر پسرم آمد کلید را به او بده، یک منتظر واقعی است. یعنی هر لحظه در فکر او و هیچ‌گاه ناامید نبودن.

وی در پایان در مورد سه بعد مفهوم انتظار گفت: انتظار یعنی قانع نبودن به وضع موجود و توقع و امید برای رسیدن به وضع مطلوب و هم‌چنین سعی و تلاش در آن جهت.

پس از اتمام سخنرانی و نقد چند تن از حاضرین در جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین نبوی به ایراد سخن پرداخت. وی با عرض تبریک اعیاد شعبانیه بیان داشت: نقدها خوب بود. نباید ناراحت شویم از شنیدن نقدها.

حجت‌الاسلام والمسلمین نبوی افزود: غربی‌ها با همه‌ی بدی‌هایی که دارند پول می‌دهند که مثلاً کتابشان را نقد کنند. نقد هم در تجدید اثر آن را ارتقا می‌دهد و هم خود فرد را برای آفرینش آثار جدید با تجربه تر می‌کند.

وی در مورد اهمیت نقد منبر گفت: نقدهایی که در این جلسه صورت گرفت خوب بود. مهم این نیست که آیا این نقدها وارد بود یا نه. مهم این است که این نقدها به تدریج یک شاخص سنجشی را بوجود می‌آورد که فرد سخنران آن‌ها را در نظر خود داشته باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نبوی ضمن تشکر از نقدکنندگان گفت: باید صادقانه و راحت نقد کنیم و این نعمت بزرگی است. نباید دلگیر شد از نقد صریح دوستان.

معاون تبلیغ مرکز مدیریت حوزه علمیه قم افزود: باید خیلی مراقب باشیم که فضائل دین را در جهت اثبات شخصیت خود از بین نبریم. امام حسین علیه‌السلام خود را فدای دین کرد و برخی دین را فدای خود می‌کنند!

کارشناس این جلسه‌ی نقد عالمانه در مورد منبر و تبلیغ ابراز داشت: من کار پژوهشی می‌کنم و گهگاهی سخنرانی نیز دارم. به عقیده‌ی من زمینه‌ی تربیتی در منبر بسیار بیش‌تر است. چراکه مثلاً سخنران با خود می‌گوید «لم تقولون ما لا تفعلون؟» و...

حجت‌الاسلام والمسلمین نبوی افزود: اگر دیدید سخنان شما در مخاطب نفوذ نمی‌کند یکی از راهکارهای مختلف برای تغییر وضعیت این است که در پیشگاه خداوند متعال اظهار عجز نمایید و شهادت به این دهید که هادی واقعی خداست.

معاون تبلیغ مرکز مدیریت حوزه علمیه قم در پایان تأکید کرد: زنجیروار صحبت نکنید. بگذارید مخاطب نفسی بکشد و به حال بیاید. در ضمن صحبت‌ها اگر کاربردی نباشد و امروزی سخن نگویید مخاطب احساس می‌کند شما از یک دنیایی صحبت می‌کنید و او از دنیایی دیگر آمده است و اثرگذاری حرف شما به شدت کاهش می‌یابد.

 

 
تاريخ: ۱۳۹۴/۳/۷
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal