حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۳۰ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
اداره هنر و رسانه خبر داد:
 نمایش و نقد فیلم سینمایی "چند متر مکعب عشق" در دفتر تبلیغات اسلامی مشهد
فیلم سینمایی «چند متر مکعب عشق» ساخته‌ی آقای جمشید محمودی، عصر روز شنبه 9 خرداد‌ماه 1394 در اتاق جلسات دفتر تبلیغات اسلامی خراسان مورد نقد طلاب خراسانی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگی-تبلیغی رسالات، در این جلسه که با استقبال طلاب افغانی مقیم مشهد برگزار شد، پس از نمایش فیلم، حاضرین به نقد فیلم پرداخته و نقطه‌نظرات خود را بیان نمودند.

یوسف‌پور، کارشناس اداره هنر و رسانه ابراز داشت: فیلم‌های زیادی از این دست در ایران ساخته شده است که از آن جمله می‌توان به حیران، گلچهره، باران، دستفروش، خاک و مرجان و... که با حضور پررنگ شخصیت‌های افغانی همراه بوده است اشاره نمود.

وی افزود: شرایط خاص کشورهایی مثل افغانستان باعث شده است بسیاری از کشورها با نیت خیر و یا سوء در مورد مردم و شرایط مردم و زندگی آن‌ها فیلم‌هایی بسازند.

کارشناس اداره هنر و رسانه بیان داشت: فیلم به طور کلی و با توجه به این‌که اولین ساخته‌ی کارگردان است قابل دفاع می‌باشد.

این فعال حوزه‌ی سینما در مورد مسائل فنی فیلم گفت: شخصیت‌پردازی فیلم خوب است و فیلم‌نامه نیز به خوبی جزئیات را رعایت کرده و بیان می‌کند.

یوسف‌زاده ادامه داد: فیلم محصول مشترک ایران و افغانستان است و کاندیدای چندین سیمرغ در جشنواره‌ فجر شده و هم‌چنین نماینده‌ی کشور افغانستان در اسکار بوده است که البته موفقیتی در آن نداشت.

کارشناس انجمن سینمایی دفتر تبلیغات اسلامی مشهد ابراز داشت: این‌که کارگردان در یک چنین فیلمی تمام بدبختی‌های مردم مهاجر را نیاورده و نخواسته است که به نوعی موج‌سواری کند بسیار خوب است.

وی در پایان صحبت‌های خود گفت: فیلم نقاط ضعفی از جمله خوب به پایان نرسیدن را دارد. باید توجه داشت که وقتی می‌خواهیم مطلبی را در آخر فیلم به مخاطب بگوییم باید در اوائل یا اواسط فیلم آن مطلب را بکاریم. با توجه به کنش داستانی و پرداخته شدن به ظرافت‌ها، به طور کلی فیلم قابل قبولی است.

حجت‌الاسلام بهشتی، از طلاب افغانی حاضر در جلسه بیان داشت: فیلم در برخی موارد در مورد مهاجرین اغراق کرده بود و برخی مسائل موجود در فیلم به فرهنگ افغانی نمی‌خورد و خیلی خاص است.

حجت‌الاسلام حسینی، از دیگر طلبه‌های افغانی حاضر در این جلسه نیز با پرداختن به مقدمه‌ی حضور افغانی‌ها در ایران و شیوه‌ی بوجود آمدن نگرش‌هایی در مورد این قشر گفت: بسیاری از مسائل و نگرش‌ها در مورد مهاجرین علی‌الخصوص افغانی‌ها را رسانه‌ها گسترش دادند. رسانه‌ها مسائل منفی را سریع شیوع می‌دهند و همین امر در طول سال‌های متمادی باعث تخریب چهره‌ی مهاجرین شده است.

حجت‌الاسلام صابری در پاسخ به برخی انتقادها در مورد فیلم، گفت: هر صحنه‌ای که در فیلم نمایش داده می‌شود را نباید به عنوان یک توصیه از جانب کارگردان در نظر گرفت. این یک روایتی از مردم حاشیه‌نشین مهاجر است. کارگردان نمی‌تواند و نباید تمام آن‌چه مخاطب دوست دارد را نمایش بدهد.

حجت‌الاسلام وکیلی نیز عنوان کرد: گاهی نماهای فیلم علی‌الخصوص نماهای باز، طولانی و خسته‌کننده می‌شد. چون فیلم‌نامه نهایتاً برای یک فیلم 50، 60 دقیقه‌ای مناسب بوده به نظر فیلم طولانی‌تر از ظرفیت فیلم‌نامه‌اش است و این اندکی ایراد به فیلم وارد کرده است. آخر فیلم هم واقعاً خوب نیست.

حجت‌الاسلام صابری در پاسخ به این انتقاد بیان داشت: نماهای باز کارکرد روایی دارد. کلوزآپ‌هایی که هنگاه باریدن باران گرفته بود فوق‌العاده بود. هم‌چنین در هنگام خواندن نماز می‌بینید که کارگردان سعی کرده است با زبان تصویر مفاهیم را انتقال دهد.

وی ادامه داد: در نظر گرفتن تمهیدات تصویری و نورپردازی در فیلم‌ها بسیار مهم است. یعنی بدون دیالوگ و شخصیت و موسیقی و سایر عوامل نیز بتوان مفهومی را منتقل کرد.

حجت‌الاسلام آل حسن گفت: دیالوگ‌های فیلم زیرکانه انتخاب شده بود اما انتهای فیلم واقعاً خوب نبود.

صارمی نیز بیان داشت: هیچ مقدمه‌ی خاصی قبل از جریان عشق و عاشقی فیلم وجود ندارد و فیلم بدون هیچ مقدمه‌ای وارد این قضیه می‌شود و فرض می‌کند که این دو عاشق هم هستند!

تاريخ: ۱۳۹۴/۳/۱۰
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal