حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
دکتر رحیم پور ازغدی:
 مبلّغ دنیا طلب، نمی تواند آخرت را تبلیغ کند
همایش «انتظار عالمانه و رسالت مبلّغان دین»، با حضور حسن رحیم‌پور ازغدی و جمع کثیری از طلاب و مبلّغان دینی در قرارگاه تبلیغ گروهی طلاب خراسان واقع در مجتمع شهید هاشمی‌نژاد برگزار شد.

در ابتدای این همایش، حجت‌الاسلام هادی صاحب قران، دبیر همایش، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، درباره قرارگاه تبلیغ گروهی طلاب خراسان گفت: قرارگاه تبلیغی طلاب خراسان که از ۵۰ گروه از برادران و ۳۵ گروه از خواهران مبلغ تشکیل شده است حدود یک و نیم سال است فعالیت‌های خود را در قالب گروه‌های جهادی_ تبلیغی و در راستای تبلیغ آرمان‌های اسلام ناب و انقلاب اسلامی آغاز کرده است.

وی افزود: گروه‌های تبلیغی در بازه‌های زمانی متعدد، با هم‌اندیشی و انتقال تجارب و نیز با جذب نیرو، سعی دارند با تنظیم برنامه‌ای منسجم و با مدیریت واحد، در راه رسیدن به هدف گام بردارند.

حجت‌الاسلام صاحب قران در پایان اظهار کرد: از تمام گروه‌های تبلیغی که هنوز عضو قرارگاه نشده‌اند، صمیمانه دعوت به عمل می‌آوریم تا با عضویت در این قرارگاه ما را در تبلیغ دین یاری کنند.

رحیمپور ازغدی، استاد مدعو جلسه سخنان خود را با بحث پیرامون دو روش دین‌داری آغاز کرده و گفت: در باب دینداری با دو روش مواجه هستیم؛ گروهی معتقد به گونهای دینداری غیرمسئولانه هستند که راحت‌طلبی را ترجیح می‌دهند و هیچ ظالمی از این نوع دین‌داری ضربه نمی‌خورد، اما گروه دیگر جهاد، تبلیغ و تفکر از درونشان رشد می‌کند و این نوع از دین‌داری است که مورد هجمه ظالمان و ستم پیشگان قرار داد.

رحیم پور ازغدی در این همایش گفت: ما شاهد برگزاری دو نوع از جلسات پیرامون مذهب تشیع و سؤال و جواب درباره آن در این مکان بوده‌ایم. جلساتی که توسط شهید حجت‌الاسلام سید عبدالکریم هاشمی‌نژاد ایراد می‌شد و نیز جلساتی که توسط افراد دیگر برگزار می‌شد.

وی ادامه داد: در این جلسات دو نوع تفسیر درباره تشیع ارائه می‌شد که از آن‌ها به تشیع راحت‌طلبان و تشیعی که برخاسته از درون اسلام است، یاد می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های شهید هاشمی‌نژاد گفت: شهید هاشمی‌نژاد چه در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و چه در انقلاب ۱۳۵۷ در اولین سخنرانی خود به دفاع از ارزش‌های دینی پرداخت. این سخنرانی آتش مبارزه انقلابی را برافروخته‌تر کرده و باعث درگیری، شهادت و دستگیری عده‌ای شد.

رحیم‌پور ازغدی ادامه داد: در سال ۵۷، به رغم ممنوع المنبر بودن ایشان، با سخنرانی در مدرسه نواب مشهد، به دفاع از امام خمینی(ره) پرداخت.

وی تصریح کرد: شیوه تبلیغ اسلام و تشیع توسط آن شهید بزرگ برآمده از متن اسلام ناب و به صورت عالمانه در مقابل تبلیغ راحت‌طلبانه و غیرمسؤولانه عده‌ای مدعی عرفان و فقاهت بودند.

وی با گلایه از برخی جریانات به اصطلاح تبلیغی گفت: عده‌ای در دفاع از ارزش‌های دینی و مذهبی، به هیچ عنوان کار عملی و حتی نظری انجام نداده و از مهدویت دفاع نکردند و این جریانات تبلیغی معلوم‌الحال، محصول عدم بصیرت دینی و سیاسی است.

وی در تشریح انواع برخورد طلاب با مقوله انقلاب و دفاع مقدس اظهار کرد: نحوه برخورد طلاب و روحانیت با مقوله انقلاب و جنگ باعث پیدایش سه جریان فکری شد؛ گروهی افزون بر توهین صریح و به سخره گرفتن اصل انقلاب قائل بودند که بایستی تقیه نموده و قیام را محکوم می‌کردند.

وی افزود: صاحبان این جریان فکری همانند کسانی هستند که مورد خطاب امام حسین علیه‌السلام در سال ۶۰ هجری بودند؛ امام حسین علیه‌السلام خطاب به علما فرمود: «شما هرگز در راه خدا حاضر به مخاطره نیستید و قادر نیستید برای خدا از جان و مال و آسایشتان بگذرید. حتی راه رفتن شما ملوکانه و آمیخته با غرور است.»

رحیم پور ازغدی در ادامه تشریح جریانات سه گانه فکری روحانیت گفت: دسته‌ای از طلاب و روحانیان نیز تنها در قالب حرف از مقولات انقلاب و جنگ دفاع می‌کردند و هرگز به مرحله عمل نمی‌رسید. درباره مسائلی مانند جهاد با کفار حرف می‌زدند بی آن که قدمی در عملی کردن آن بردارند.

وی افزود: دسته‌ای دیگر از طلاب نیز افزون بر قولشان درباره مسائلی هم‌چون انقلاب، جهاد، انتظار و شفاعت و غیره با لحاظ کردن این گفته‌ها به آن‌ها عمل می‌کردند. این سه جریان فکری، حتی در بالاترین سطوح حوزوی نیز مشاهده می‌شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: برخی از روحانیان سطح بالای حوزوی، کار را به جایی رسانده بودند که افزون بر توهین به امام راحل و جریان انقلابی، شهدا را افرادی لایعقل می‌دانستند. البته بعد از استقرار کامل انقلاب و افشای بسیاری از اسناد ساواک، علت مخالفت بعضی از بزرگان این دسته نیز روشن شد. در جریان عاشورا نیز ما شاهدیم که برخی از اهل بیت نیز به یاری امام حسین علیه‌السلام نرفتند.

وی خاطرنشان کرد: در بین علما افرادی بودند که به خاطر فقدان بصیرت کافی و عقل اجتماعی ـ سیاسی، اغفال شده و نتوانستند رسالت دینی و تبلیغی خود را انجام دهند. در گذشته کسانی بودند که منبر رفتن و به زعم خودشان آن تبلیغ را به عنوان شغل برگزیده بودند و این در حالی بود که بسیاری از این افراد، فاقد اطلاعات کافی درباره اسلام و علوم جدید و بعضاً حتی به مقدمات دروس حوزوی نیز آشنا نبودند و باعث ترویج خرافات بنام مذهب تشیع شدند.

رحیم پور ازغدی با اشاره به واقعه عظیم انقلاب اسلامی گفت: تلاش‌های امام راحل و عده کمی از علما، باعث شد تا قرائت جدیدی از تشیع عرضه شده و مبلّغان واقعی دینی بتوانند با مکاتب الحادی روبرو شده و اسلام ناب و اصیل را تبلیغ کنند.

وی ادامه داد: در مقابل مخالفت برخی از علما با حرکت انقلابی امام راحل، علمای صاحب بصیرتی همچون آیت‌الله شیخ مجتبی قزوینی و میرزا جواد آقا تهرانی به رغم مخالفت با مباحث فلسفی هم‌چون ابن عربی و ملاصدرا که مورد توجه امام راحل بودند با این عقیده که نهضت امام(ره) برای خدا و تبلیغ اسلام در انقلاب بزرگ یافتند و حتی میرزا جواد آقا تهرانی در جنگ نیز شرکت کرد.

وی ادامه داد: جریان تبلیغ بایستی به صورت هوشمندانه و با تأسی از ائمه اطهار علیهم‌السلام صورت گیرد. همان گونه که ائمه هدی علیهم‌السلام مطالب را به صورت طبقه‌بندی شده بیان می‌کردند. باید مباحثی که توسط مبلّغ عرضه می‌شود خصوصاً مباحث معرفتی، به صورت طبقه‌بندی و با مخاطب‌سنجی درست انجام گیرد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: با رجوع به سیره اهل بیت علیهم‌السلام، شاهد تبلیغ دین به گونه عمل محوری هستیم. ائمه هدی علیهم‌السلام با شیوه تبلیغ از طریق عمل و رفتار منطبق با دین، اعتماد افراد را جلب کرده و سپس به صورت قولی و کلامی جذب می‌کردند. اهل بیت علیهم‌السلام بسیار کم سخن بوده و کمتر دیگران را نصیحت می‌کردند. این روش تبلیغی باید نصب‌العین مبلغان شود.

رحیم‌پور ازغدی اضافه کرد: افزون بر عرضه مباحث طبقه‌بندی شده که تقیه معرفتی نام دارد. نحوه بیان این مباحث نیز می‌تواند یکی از دلایل گرایش و جذب افراد باشد. با توجه به جهان شمول بودن دین اسلام، نحوه بیان مباحث بایستی به صورتی باشد که محدود به جغرافیای خاصی نشده، تمام بشریت را مخاطب قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: ائمه علیهم‌السلام با سفارش به مخاطب‌سنجی صحیح توسط پیروانشان احادیث و فرمایشات ایشان را در جای خود و با توجه به نیازها بیان کنند.

وی با بیان این که شیعه توانسته بهترین تبیین از اسلام ارائه دهد به مسأله مهدویت اشاره کرد و گفت: مسأله مهدویت از جمله مسائلی است که در ادیان و آیین‌های غیر از اسلام نیز به آن پرداخته شده و منحصر به اسلام نیست. این مسأله حتی در مبانی کمونیستی تبیین شده است. کمونیست‌ها قائل هستند که در آخرالزمان، جامعه جهانی و فاقد طبقات به وجود خواهد آمد که هیچ دین و دولتی در آن حضور ندارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به متواتر بودن روایات اهل سنت درباره حضرت مهدی(عج)، اظهار کرد: قریب به ۲۱۰ تن از بزرگان اهل سنت تالیفاتی درباره وجود امام زمان(عج) دارند. برخی نیز در فواصلی از کتاب‌هایشان به این موضوع پرداخته‌اند. به ظهور ایشان صریحاً اشاره شده و حتی انکار حضرت مهدی(عج) و ظهور ایشان، انکار اسلام شمرده شده است.

رحیم پور ازغدی افزود: در روایتی از اهل تسنن آمده که ابن عساکر نقل کرد پیامبر صلی الله علیه و آله به حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود: «بشارت می‌دهم تو را که مهدی موعود از فرزندان توست». عمده اختلاف اهل تسنن و تشیع در تولد ایشان است ولی در اصل ظهور ان حضرت اختلافی ندارند به نحوی که از جریان‌های تسنن موافق نظر تشیع بوده و حتی قائلند که امام زمان(ع) دارند. برخی نیز فواصلی از کتاب‌هاشان به این موضوع پرداخته‌اند. در برخی از روایات به ظهور ایشان صریحاً اشاره شده و حتی انکار حضرت مهدی(عج)، و ظهور ایشان، انکار اسلام شمرده شده است.

وی درباره امر به معروف و نهی از منکر نیز گفت: شناخت معروف و منکر در حوزه فردی کار آسانی است، به ویژه اگر تزاحمی بین دو منکر و یا دو معروف پیش نیاید. ولی درحوزه اجتماعی، بایستی یک عقل شرعی و دینی و یک قدرت موجه تشخیصی، تصمیم بگیرد که همان ولایت است.

وی ادامه داد: اهم و مهم مسایل اجتماعی مانند معنویت، سبک زندگی و مباحثی از این دست، در صورتی که اگر در حوزه فردی ظهور مورد بحث و بررسی قرار گیرند، شاید جایگاهشان عوض شود و این تغییر موضع تحت مدیریت یک ولی آگاه انجام می‌گیرد.

ایشان با گلایه از مدیریت حوزه‌های علمیه افزود: حوزه‌های علمیه، دچار نوعی رقابت در کمیت شده و فاقد برنامه‌ریزی اصولی است که این بسیار خطرناک است. در حال حاضر به جا است که از کمیت پذیرش کاسته شده و در مقابل به کیفیت آموزش افزوده شود و مباحث تربیتی طلاب مورد توجه قرار گیرد.

رحیم پور ازغدی اشاره‌ای نیز به جریان‌های تکفیری داشت و گفت: جریان کلامی ـ اعتقادی وهابیت احمقانه‌ترین جریان در طول تاریخ اسلام است. این گروه نحس و خبیث علاوه بر عداوت با تشیع، اکثر مفاهیم اهل تسنن را نیز قبول ندارند و شاهد مثال ما تکفیر امام حنفیه و ضرب و جرح مالک بن انس بود که منجر به کشته شدن وی شد.

این استاد دانشگاه افزود: درحال حاضر دو جریان شیعه انگلیسی و گروه‌های داعشی به نام اسلام، دست به جنایاتی می‌زنند که در طول تاریخ اسلام نظیر ندارد. مبانی فکری ـ اعتقادی این دو فرقه ضالّه، از جانب دشمنان اسلام و با زورق حق تهیه و دیکته شده است. با رجوع به عملکرد این دو فرقه و جریان سومی موسوم به روشنفکر لائیک سکولار، به راحتی می‌توان برنامه‌ریزی دقیق معاندین اسلام را مشاهده کرد.

وی اضافه کرد: مباحثی هم‌چون زیارت، شفاعت، توسل و انتظار که از مباحث بااهمیت مذهب تشیع می‌باشد، به گونه‌ای تفسیر می‌شود که باعث محکومیت شیعیان به شرکت می‌شوند و این در حالی است که طبق تعاریفی که در قرآن و روایات درباره این مفاهیم شده، قائلان به این مفاهیم مشرک نیستند.

رحیم پور ازغدی به مسأله قائلان به امام زمان(عج) و ظهور ایشان اشاره کرد و گفت: در باب ظهور امام زمان(عج) نیز ما شاهد دو جریان عمده هستیم؛ جریانی که قائل است طبق روایات، بایستی با عدم جلوگیری از ظلم و جور و نیز اشاعه آن، زمینه ظهور آن حضرت فراهم شود. در مقابل این جریان، جریانی نیز قائل است که مضمون این روایات دال بر مبارزه با ظلم و ستم است. بنابراین بایستی تا ظهور امام(عج) مبارزه با ظلم و فساد صورت گیرد.

وی در پایان ضمن اشاره به احادیثی درباره آخرالزمان، به مسأله وقّاتون اشاره کرد و یادآور شد: ائمه اطهار علیهم‌السلام به ما دستور داده‌اند که تمام وقّاتون و کسانی که برای ظهور امام زمان(عج) وقت تعیین می‌کنند را تکذیب کنید. تعیین وقت منحصر به خدا است و پیامبر صلی الله علیه و آله نیز فرمود: «ظهور مثل قیامت بوده و هیچ کس از زمان وقوعش مطلع نیست.»

منبع: سایت اتاق فکر تبلیغ

تاريخ: ۱۳۹۴/۳/۱۹
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal